kras

Krásenka čokoládová opravdu voní po čokoládě: Jak ji pěstovat

Krásenka čokoládová (Cosmos atrosanguineus) je velmi zajímavá rostlina, jejíž červenohnědé květy nádherně voní čokoládou. Jde o trvalku, příbuznou jiným známým krásenkám, jež naše zahrady zdobí už řadu let.

Přirozeně se v našich klimatických podmínkách nevyskytuje, pochází totiž z Mexika. Krásenka čokoládová se dá pěstovat na zahradě i v květináči na balkóně. Kvete neúnavně od června až do září. Vzhledem k nevšednímu vzezření a originální vůni jde rozhodně o velmi atraktivní výzdobu zahrady, která by vám rozhodně neměla chybět.

Krásenka čokoládová – jak ji správně pěstovat?

Požadavky krásenky čokoládové na polohu a půdu nejsou nijak zvlášť náročné. Nejraději má slunná stanoviště, ale přímý celodenní sluneční úpal nesnáší. Alespoň několik hodin denně by se tedy záhon měl koupat spíše ve stínu. Půda musí být stále mírně vlhká a bohatá na živiny. Ovšem bude se jí dařit i v obyčejné zahradní zemině, obohacené o trochu kompostu. Vypadá velmi dobře zejména na záhonech s trvalkami a na skalkách. Zálivka jim stačí mírná.

Krásenka čokoládová

Jak je to se zimováním?

V našich podmínkách krásenka čokoládová zimu na zahradě nepřežije. Ovšem pokud vykopete její hlízu a dopřejete jí zimování v místnosti, kde teplota nikdy neklesne pod nulu, bez obtíží ji uchováte do dalších let. Hlízy by měly být vykopány na podzim po prvních mrazech. Nejdříve odřízněte všechny zbylé stonky do délky 5 – 6 centimetrů. Takto připravené hlízy uložte na suchém a vzdušném místě, aby dobře zaschly. Položte je na plátno nebo papír.

Po několika dnech, kdy jsou hlízy již suché, je musíte důkladně vyčistit od zbytků zeminy a uložit do suché krabice vystlané pilinami. Tu uložte na chladné a temné místo. Tady hlízy bez obtíží přezimují až do poloviny května. Po 15. – 20. květnu, kdy už nehrozí nebezpečí jarních mrazíků, mohou být opět vysazeny ven.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *