Jedlý kaštan náhled

Jak jednoduše sbírat, loupat a připravit jedlé kaštany

Plody kaštanovníku setého aktuálně dozrávají a byla by škoda nechat je na zemi shnít. Vždyť chuť jedlých kaštanů je jedinečná a obsahují také lidskému tělu spousty prospěšných látek. Mimo jiné jde také o nedílnou součást různých dietních režimů a redukčních kúr. Aktuálně právě dozrávají, a tak stojí za to vydat se posbírat úrodu. Jak jedlé kaštany poznáte a jak je bezpečně sbírat? To vám prozradíme v následujících řádcích. Zaměříme se mimo jiné i na jejich loupání a způsoby přípravy.

Jak poznáte jedlé kaštany?

Nic složitého. Plody kaštanovníku setého jsou typické relativně pevným obalem, který je vybaven spoustou tenkých a velmi ostrých podlinek. U klasického jírovce maďalu je obal sice také vybaven bodlinami, nicméně ty mají úplně jiný tvar. V podstatě se z rozšířeného základu zužují a každý je relativně jiný. Plody jírovce maďalu jsou baňaté a mají nepravidelný tvar. U jedlých kaštanů je tomu opačně. Jsou pravidelné a mají tvar do špičky. V obchodě samozřejmě plody jírovce nejsou. V přírodě má kaštan setý také poněkud mešní zastoupení.

Strom kaštan setýKaštanovník setýJedlé kaštanyUschlý i zdravý plod

Sběr jedlých kaštanů

Optimální je počkat, až plody dozrají a popadají na zem. Následně už nebude problém je rozlousknout. Stačí pouze na konkrétní kaštan šlápnout. Velmi rychle se rozpadne a objeví se hned několik plodů. Často se setkáváme s tím, že většina z nich je ale uschlých. Poznáme je jednoduše. Jsou velmi tenké. Nejčastěji je kvalitní pouze jeden kaštan, případně se může stát, že jsou uschlé všechny.

Uschlé jedlé kaštanyUschlé jedlé kaštanyJedlé kaštanyJedlé kaštany

Příprava kaštanů se různí

Určitě se příliš nedoporučuje chroupat jedlé kaštany syrové. Jednak jsou ještě obalené tenkou hořkou slupkou a jednak také nejsou příliš dobré. Někde se píše i o tom, že jsou mírně jedovaté. Optimální je plody upéct v troubě. Naříznut se do kříže v nejvypouklejším místě a dají péct třeba na 20 minut. Pak půjde jádro pohodlně od slupky. Jinak můžete kaštany i vařit, nicméně pak budou jádra gumovější a hodí se spíše na pyré. To je ovšem vynikající.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *