Rychlé tipy pro správnou přípravu luštěnin

Čočka

Milujete luštěniny? Aby ne, vždyť právě ony obsahují spousty látek, jež jsou pro lidské tělo nezbytné. Mnohé si navíc můžete pohodlně vypěstovat na zahradě. Typické jsou hlavně větší fazole s většími lusky, jež po otevření nabídnou krásné barevné fazolky. Tak jako tak je zapotřebí luštěniny správně připravit. Právě z toho důvodu vám dáme hned několik užitečných tipů, jež se vám mohou náramně hodit.

Přebrat a propláchnout

Luštěniny je zapotřebí pořádně přebrat. Nikdy nevíte, kdy se mezi nimi objeví kamínek. Ten může napáchat vcelku velkou škodu v momentu, kdy budete luštěniny jíst. Následně je nezbytné luštěniny propláchnout, a to nejprve teplou a následně i studenou vodou. Zbavíte je různých nečistot a látek, které v jídle prostě nepotřebujete.

Fazole

Fazole: Zdroj obrázku Pixabay.com

Na několik hodin ve vodní lázni

Rozhodně je zapotřebí luštěniny nechat namočené několik hodin ve studené vodě. Díky namáčení dojde k rozpuštění cukrů, jež by jinak vedly k nepříjemnému nadýmání, které máme s konzumací luštěnin spjaté. Ideální je namočení luštěnin přes noc. Vezměte si ale větší hrnce, jelikož nabudou na objemu a mohlo by dojít k jejich vycestování z hrnce ven. Někdo používá i sodu bicarbonu. Chyba, jelikož tak dochází k likvidaci vitamínu B.    

Hrách

Hrách: Zdroj obrázku Pixabay.com

Triky při vaření luštěnin

Určitě luštěniny osolte až před dovařením. Během vaření by se neměly míchat. Sem tam můžete nádobou přetřást. Uvidíte, že výsledek vaření pak bude naprosto skvělý. Počítat je třeba s tím, že nejdéle se budou vařit fazole, a to klidně i 2 až 3 hodiny. Čočku budete mít hotovou za pouhou hodinu. Dobu vaření si můžete zkrátit tak, že použijete tlakový hrnec. Především fazole po dovaření důkladně prohlédněte. Měly by být lesklé a stejně velké. Počítat je třeba s tím, že různá velikost fazolí vyžaduje rozdílnou dobu přípravy.

Čočka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.