Oleandr květ

Jméno růže – víte, kterým rostlinám bývá připisováno?

Když se řekne růže, vybavíme si nejspíš rostlinu s trny. Tu s nádhernými vonnými květy. Královnu mezi květinami a společnici Malého prince. Ovšem přezdívkou růže lze počastovat i mnohé další květiny znáte je všechny?

Znáte růži bobkovou?

Věřte nebo ne, ale takhle se dřív říkalo oleandru obecnému (Nerium oleander), což je půvabně kvetoucí a prudce jedovatý stálezelený subtropický keř, původem odněkud z jižní Evropy a západní Asie. Je nenáročný na pěstování a jeho květy opravdu růže někdy připomínají.

Černá růže

Mezi zahradníky je legendou, ovšem někdy se tento název používá pro velmi exoticky vyhlížející okrasný keř sazaník květnatý (Calycanthus floridus), který k nám přicestoval ze Severní Ameriky. A když se na ně podíváte blíže, musíte uznat, že jako plnokvěté růže opravdu vypadají.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Alpská růže není růže

Samozřejmě, že růže alpská existuje. V atlasech byste ji našli jako Rosa pendolina (syn. Rosa alpina). Místy roste divoce i v našich končinách. Ovšem v Alpách je „alpská růže“ označován i rododendron s fialovými květy – Rhododendron ferrugineum či Rhododendron hirsutum.

Růže z Jericha

Nu, uznejte že pravé jméno této rostliny zdaleka tak půvabné není. Jde o zimolez kozí list (Lonicera caprifolium), což je opravdu krásná liána s bílými květy, jež se během stárnutí vybarvují dorůžova. Ovšem pozor, růže jerišská je něco docela jiného. Jde o exoticky vyhlížející vraneček (Selaginella lepidophylla), což je kapradina ze suchých oblastí USA. Můžete si j pořídit domů v podobě malé vysušené kuličky, ovšem po vložení do mísy s vodou se během několika dní rozvine a nádherně zezelená. Oba názvy jsou často zaměňovány – a to i prodejci květin.

Kamélie

Slezová růže

Tady máme na mysli topolovku růžovou (Althea rosea) z Malé Asie, která může dorůst až do výšky dvou metrů. Její květy jsou velké a mohou mít různou barvu (od bílé, přes růžovou až po žlutou). Je nenáročná, a proto často pěstovaná.

Japonská růže

A máme tu posledního favorita – kamélii japonskou (Camellia japonica) z čeledi čajovníkovitých. U nás je k vidění zejména jako pokojová květina, venkovní mrazy jim příliš nesvědčí. Jejich květy se podobají plnokvětým růžím.

Znáte další květiny, které se mou pyšnit přezdívkou růže? Podělte se o ně v komentářích.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *