Efektivní ochrana růží před mšicemi

Mšice jsou nepříjemný malý hmyz, který se živí tím, že vysává rostlinné šťávy z nejrůznějších rostlin. Typické jsou zejména pro růže. Tento malý zelený brouček dokáže způsobit nemalé škody. Zbavit se ho ale není příliš jednoduché. Níže uvádíme několik tipů, jak se jich zbavit.

Chemikálie a postřiky

Na trhu jsou dostupné přípravky, které by vám měly pomoci se těchto malých broučků zbavit. Patří mezi ně například Neudosan, který je dostatečně šetrný k ostatním živočichům, a přitom zahubí veškeré savé škůdce, jako jsou mšice. Neudosan obsahuje draselné soli přírodních mastných kyselin, které se v přírodě rychle odbourávají. Aplikace je jednoduchá – použijte je na již napadené částí rostlin. Dalšími oblíbenými chemikáliemi jsou Mospilan 20 SP, Pirimor 50 WG či Calypso 480 SC.

Mýdlová voda

Velice levným řešením může být použití mýdlové vody. Tu si vytvoříte jednoduše smícháním pracího gelu nebo prášku či mýdla s vodou (jednu lžíci mýdla na litr vody). Tuto tekutinu nalijte do rozprašovače a napadené části rostliny jí stříkejte (snažte se vyhnout půdě).

Růže: Zdroj obrázku Pixabay.com

Ochrana a zároveň hnojivo

Nasekejte kopřivy nebo levandule a zalijte je vodou. Nechte odstát asi týden a poté s nimi růže zalijte – lijte na postižené části rostlin a klidně i zalévejte. Tato směs je totiž vhodná nejen na ochranu růží, ale také jako hnojivo. Tyto směsi používejte několik dnů po sobě, dokud se mšic nezbavíte.

Přirození nepřátelé

Chcete-li sáhnout po přirozenějších metodách, můžete se spolehnout na přirozené nepřátelé mšic. Mezi ně patří berušky, zlatoočky, škvoři či octomilky. Pokud jim poskytnete obydlí (hromádky větví nebo krabice) a dostatek potravy, nahromadí se jich ve vaší zahradě tolik, aby mšice úspěšně likvidovali.

Výluh z rajčatových listů

Rajčatové listy obsahují látku, která si dokáže poradit s hmyzem. Touto látkou jsou alkaloidy, ty parazitující hmyz vyhubí. Listy si namočte přes noc ve vodě. Druhý den vodu přeceďte a vymačkejte z listů co nejvíce tekutiny. Tento výluh pak použijte na mšicemi zamořené růže.

Vývar z nedopalků

Kuřáci mohou zalít nedopalky z cigaret vodou a krátce povařit. Tento vývar pak použijte na mšice.

Mšice: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!