Nedaří se vám zimování muškátů? Zkuste to s nimi letos trochu jinak

Pelargonie

Nedaří se vám letos zimování muškátů? Pokud tomu tak je, zkuste vsadit na jiné postupy než obvykle. Dost možná je ještě můžete zachránit

Zimování muškátů v novinovém papíře

V případě, že nemáte dostatek prostoru nebo vhodnou místnost pro uložení nádob s muškáty, vyzkoušejte tento méně tradiční způsob. Rostliny opatrně pomocí lopatky vyjměte z bedniček a půdu z kořenů dobře setřeste. Odstraňte květiny a zahradnickými nůžkami seřízněte stonky na stejnou délku asi 10 cm. Několik listů můžete na rostlinách ponechat.

Potom rostliny i s kořeny zakruťte do hrubší vrstvy novinového papíru. Balíčky uložte vodorovně do dřevěné bedničky nebo kartonové krabice, odložte na chladnější místo a během zimy rostliny průběžně kontrolujte. Stonky občas oroste vodou, aby neuschly. Papír však nesmí být velmi vlhký, aby se nezačala tvořit plíseň.

Perargonium

Nedaří se vám zimování muškátů? Zkuste to s nimi letos trochu jinak Foto: Pixabay

Zimování muškátů kořeny nahoru

Pokud máte jen několik rostlin muškátů, můžete je zazimovat tak, že je vyberete z květináčů, zeminu z kořenů vytřese a svážete provázkem po asi pět kusech. Svazku můžete případně zabalit do novin a potom zavěsit kořeny vzhůru do světlé sklepa. Před jarní výsadbou potom sazeničky ponořte na jeden den do vody a až potom vysaďte do substrátu.

Pokud se vám rostliny během zimy vytáhnout příliš, pak vám nejspíš nezbude nic jiného, než je nařízkovat. A to nejlépe už někdy během února, aby měly dostatek času obrazit a opět vykvést.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-zimovat-muskaty-20301011.html, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-zazimovat-muskaty-aby-prezily-chladne-dny, https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/426989/zazimovani-muskatu-jak-na-to-aby-pristi-rok-zase-bohate-vykvetly.html

Nedaří se vám zimování muškátů? Zkuste to s nimi letos trochu jinak Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)