Rajčata a dřevěný popel. Návod, jak ho používat

Dřevo a oheň

Pokud vám z táboráku nebo grilování zůstal popel ze dřeva, nevyhazujte jej bez užitku! Obsahuje spoustu prospěšných látek, které pomáhají rostlinám růst a kvést. Užitek z dřevěného popela mají také rajčata. Předtím, než jej na rostliny použijete, musí být popel samozřejmě vychladlý. Horký popel může způsobit úhyn rostlin, ale také znamená riziko požáru. V zahradě vám poslouží nejenom jako hnojivo.

Dřevěný popel jako hnojivo

Dřevěný popel je zdrojem živin, které jsou pro rajčata velmi prospěšné. Některé zdroje uvádí, že množství živin v popelu se může lišit v závislosti na tom, jestli jste spalovali měkké nebo tvrdé dřevo. Právě tvrdé dřevo má být údajně bohatší na živiny. V dřevěném popelu je obsažen:

  • Draslík – zvyšuje množství plodů, prospívá celkovému zdraví rostliny a je zodpovědný za vybarvení plodů. Pokud je draslíku v půdě nedostatek, plody jsou skvrnité.
  • Hořčík – důležitý pro silné a zelené listy rajčat. Pokud má rostlina zažloutlé listy, které jsou navíc zkroucené, v půdě chybí pravděpodobně hořčík.
  • Vápník – pomáhá pro zdravý růst, brání hnilobě květů.

Popel

Foto: Pixabay

Změna pH půdy

Rajčata preferují mírně kyselou půdy s pH těsně pod hodnotou 7. Pokud je půda příliš kyselá nebo příliš zásaditá, může to negativně ovlivňovat hladinu živin. Nedobře vypadající rajčata mohou být v půdě s nesprávným pH. Naštěstí existují způsoby, jak se dá pH půdy upravit. Pokud je pH nižší než 6 budete chtít zvýšit jeho hodnotu. Použít se dá práškový vápenec nebo právě dřevěný popel. Zatímco vápenec může vyžadovat spoustu času, dřevěný popel je mnohem rychlejší.

Dřevěný popel proti škůdcům

Dřevěný popel vám může pomoci v boji proti škůdcům. V popelu je obsažena sůl, která odpuzuje slimáky či hlemýždě a další škůdce s měkkým tělem, jako jsou například mšice. Bohužel, jakmile se popel namočí, tuto svou vlastnost ztrácí. Pokud chcete popelem odpuzovat škůdce, budete jej muset často doplňovat kolem základny rostlin.

Do kompostu

Dřevěný popel obsahuje důležité živiny pro zdraví rostlin. Proto jej můžete po vychlazení přidat do kompostu.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/wood-ash-for-tomato-plants/

https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/using-wood-ashes.htm

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!