Růže v červenci: Jak na správnou péči o královnu květin

růže

Milujete růže? Patříte mezi vášnivé pěstitele? Během července růže krásně kvetou. Avšak v tomto měsíci je péče o ně trochu speciální. Co byste měli udělat a proč?

Růže je královnou květin. Patří mezi nejoblíbenější kvetoucí rostliny. Růže jsou pověstné nejen krásou svých květů, trním, ale také tím, že mají velký a rychlý přírůstek zelené hmoty. Péče o ně není jen občasnou záležitostí, ale spíše neustálou a pravidelnou činností.

Nezbytné a zároveň poslední přihnojení

Růže potřebují přihnojování. To je zárukou, že vám budou krásně kvést. V červenci jim však dopřejte poslední dávku. Díky tomu budou moci všechny výhony do podzimu pořádně vyzrát. Nevyzrálé výhony by totiž nebyly dostatečně odolné mrazu. Vaše růže by mohly být přes zimu poškozeny i v případě, že by panovaly jen mírné mrazíky. Co se týče použití hnojiva, tak dejte přednost variantě s vyšším obsahem draslíku a nižším obsahem dusíku. Dojde k podpoře dalšího kvetení na podzim.

Potřebná vláha aneb zalévání

Pokud je spíše sucho, tak je nutná vydatná zálivka. Není to jen z důvodu, aby vám růže nevadly, ale také proto, aby se poslední hnojivo náležitě dostalo do půdy.

Co a jak s odkvetlými květy

Jen pouze několik odrůd růží patří mezi samočisticí. Tudíž odstraňování odkvetlých květů patří k letní činnosti ohledně péče. Odkvetlé květy stříhejte nejlépe i s kouskem stonku, a to radši až u většího listu. Platí, že čím hlouběji keř stříháte, tím kratší dřevo zůstane. O to déle pak musíte čekat na nová poupata.

květina

Foto: Pixabay

Co dělat s divokými výhonky

Jak vůbec poznat divoké výhonky? Vyrážejí z podnože v půdě. Rozpoznáte je podle sedmidílných zpeřených listů. Divoké výhonky vytrhávejte beze zbytků přímo u místa odnožení. Výhon musíte často odhrnout. Ničíte bezprostředně rovněž nemocné či napadené výhonky. Vzniklý odpad z řezů ideálně spalte. Tímto jej nejlépe zlikvidujete.

Popínavé růže kvetoucí jednou ročně

Pokud máte popínavé růže, které kvetou jednou za rok, tak v tomto měsíci mají mnoho odkvetlých výhonů. Tyto výhony seřízněte. Podpoříte tím růst letošních výhonů, které bohatě pokvetou v příštím roce. Nové výhony začněte tvarovat na oporu tak, aby nemohla vzniknout holá nevzhledná místa.

Zdroj: sazenicka.cz, magazinzahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay