První fialky jako indikátor pro výsev mrkve a další rady našich předků

Každý zahrádkář musí mít jednoznačně povědomí o tom, co na jeho pozemku roste a které plodiny vysít v danou dobu. Dnes to máme vcelku jednoduché, informací je spousta a najít je také není vůbec složité. Navíc se podíváme na předpověď počasí a je nám všechno jasné. Naši předkové ale měli tuto roli mnohem složitější. Přesto věděli přesně, co a jak by měli dělat. Podle čeho? Na to se podíváme právě v tomto článku.

Specifické mikroklima každého pozemku

Je jasné, že každé místo je specifické, a to třeba zeměpisnou polohou. Orientováno může být na různé světové strany. Také bývá chráněné před větrem, nebo naopak. V dané oblasti se různí nadmořská výška, případně je mnohem deštivější. I za takovýchto záležitosti je třeba usuzovat, kdy se vyplatí vysít.  

Obiloviny a luštěniny

Podle starých rad se obiloviny sejí tehdy, když se začínají na stromech probouzet pupeny. Jsou-li listy kompletně vytvořené, setba se ukončuje.Čas k obdělání půdy přichází také tehdy, když líska spustí takzvané náušnice. Sít se může třeba:

  • mrkev,
  • cibule,
  • celer,
  • hrášek,
  • špenát,
  • petržel,
  • ředkvička.

Zajímavé je to i s luštěninami, ty se sejí v dubnu. Hovořilo se o tom, že, když se rozpustil dub, nastal čas k výsevu luštěnin.

Sazenice hrachu

Rostlinky hrachu: Foto Radek Štěpán

A co přesazování stromů?

Také to má jistá omezení. Skončit bychom s ním měli až tehdy, když se zazelenají břízy. A začátek? Ten je spojen s kvetením vrby.

Višně - strom

Ovocné stromy: Foto Pixabay

Další zajímavá moudra předků

Mrkev by se měla například vysít tehdy, když vykvete ostřice. Už jste objevili první žábu? Pak se dejte do výsevu kukuřice. Pórek se měl vysít v momentu, kdy kvetly krokusy. První fialky jsou indikátorem pro výsev mrkve a petržele. Rozkvetlé narcisy nás upozorňují na zahájení výsevu zelí, kedluben a ředkviček. Pokud už kvete kaštan, je čas pro výsev černé ředkve a červené řepy. Letní salát se sel tehdy, když rozkvetl šeřík. Zajímavostí je zkrátka spousta a některým moudrům lze určitě věřit i dnes.

Rostlinky ředkviček: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.