Orchidej 2

Kupujete orchidej? Vyberte si zdravou rostlinu

Orchideje jsou skvělou pokojovou rostlinou, protože nás obdaří nádhernými květy v mnoha různých barevných variantách. Jsou skvělé do každého interiéru, takže je můžete darovat svým nejbližším. Začátečníci by měli zvolit nenáročné druhy orchidejí. Pokud už máte dojem, že zvládnete i náročnější odrůdy, neváhejte a sáhněte po nich. Orchideje totiž nabízí celou řadu krásných odrůd.

Nákup orchideje

Pokud se vydáte do obchodu pro svou orchidej, měli byste vybrat takovou, která je zdravá. Na tom bude záviset, jak vám orchidej v budoucnosti pokvete a neztratí nerozvinuté květy ještě předtím, než stihnou vykvést. V první řadě je potřeba zaměřit se na kořeny. Měly by mít světle zelenou barvu a nejevit známky hniloby. Neměly by být suché. Dále prohlédněte listy jejich deformace, stejně jako křivé okvětní lístky, jsou známkou virového onemocnění orchideje. Takové rostliny rozhodně nekupujte.

Orchidej

Foto: Pixabay

Jaký druh zvolit?

Zkušení pěstitelé si mohou vybrat jakýkoli druh je napadne, vyplatí se ale předem zkontrolovat, zda jim dokážou zajistit potřebné podmínky. Pokud toužíte po dlouhodobém kvetení (u orchidejí je to tři až čtyři měsíce) a minimální péči, zvolte Phalenopsis, Dendobrium, Cymbidium nebo Cambria. Právě tyto druhy jsou vhodné i pro začátečníky. Dostupné jsou v mnoha různých barvách a kombinacích barev – bílá, růžová, fialová, modrá, hnědá, žlutá a spoustu dalších.

Péče o orchideje

Optimální teplota pro pěstování orchideje je od 20 do 25 °C – což je teplota, kterou má v interiéru většina domácností. Protože má orchidej ráda vlhkost, není od věci ji pěstovat ve světlé koupelně. Avšak orchidej je natolik krásná, že ji s oblibou pěstujeme také v jiných místnostech. Pokud projeví známky nespokojenosti s vlhkostí vzduchu (špičky listů schnou a hnědnou), je dobré je ráno nejlépe za slunečného počasí pokropit vodou.

Zálivka orchideje

Kořeny orchideje jsou náchylné k hnilobě, proto rozhodně nesmí stát ve vodě. Nejlepším způsobem, jak orchideje zalévat, je ponořit je do stojaté vody pokojové teploty. Zálivku provádíme vždy až poté, co substrát po předchozím zalévání zcela vyschnul.

Zdroj: https://hobby.instory.cz/3253-jak-vybrat-a-kam-doma-umistit-orchidej-aby-vam-nadherne-kvetla.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *