Pes

Péče o psího seniora: Rodina na prvním místě

Češi jsou často označováni za národ pejskařů a to oprávněně. Téměř každý měl aspoň jednou za život věrného psího kamaráda. A článků o tom, jak si vybrat štěně nebo jak se psem cvičit je na internetu přehršel. Jak ovšem zajistit správnou péči starému psovi?

Vše závisí na plemeni

Psi stárnou přibližně čtyřikrát rychleji než lidé. Průměrná doba dožití se ale liší v závislosti na plemeni. Vysokého věku se dožívají zpravidla voříšci (klidně i 18 let!) a menší a střední plemena (kolem 12 let). Velká plemena jako irský vlkodav, bordeauxská doga nebo německá doga žijí kratší dobu, v průměru jen 8 let. Délka života závisí také na míře zatížení genetickými či jinými chorobami.

pes

Pes: foto Pixabay

Základem je správná výživa

S vyšším věkem se aktivita psa snižuje. Většinu času spí nebo odpočívá. Tomu je třeba přizpůsobit krmení, neboť psí senioři velmi lehce nabírají kila. Vhodné je krmivo s nižším obsahem bílkovin a tuků, v případě potřeby upravte i krmnou dávku. Hubnutí ve starším věku také není ideální stav. Může jít o příznak parazitózy nebo o závažnější problém v trávicím traktu, proto co nejrychleji navštivte veterináře.

Potíže s klouby

U psích seniorů se objevují kloubní problémy velmi často. Buď se jedná o dysplazii kyčlí, což je dědičná porucha postihující větší plemena, nebo o artrózu, která je typická i pro člověka. U obou onemocnění jsou klouby bolestivé, psi neochotně vstávají, nedošlapují na postiženou končetinu nebo nechtějí chodit po schodech. Jako prevenci těchto onemocnění je dobré podávat psům kloubní výživu, která posílí chrupavky a případně se poradit s veterinárním lékařem o dalším postupu.

pes a dívka

Pes: foto Pixabay

Rodina je všechno

Pes miluje svou smečku nade vše a zvlášť ve stáří potřebuje společnost a zábavu. Pokud už nezvládá dlouhé procházky a běhání za míčkem, zkuste mu připravit různé hlavolamy, kterými se zabaví i v pohodlí domova. Snažte se mu co nejvíce věnovat a podzim života mu tak maximálně zpříjemnit.

Pes: náhledové foto Pixabay

Zdroj: https://www.vseprozvire.cz/jak-pecovat-o-starsiho-psa-aby-se-dozil-co-nejdele/

Zahrada je mým druhým domovem. Fascinují mě netradiční druhy rostlin a ráda k jejich pěstování inspiruji i vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *