Cibuloviny na jaře a jejich výsadba: dopřejte si krásnou jarní zahrádku

Hyacint

Hyacint, narcis či tulipán považujeme za nádherné cibuloviny, které nám oznamují, že už začíná jaro v plné síle. Pěstovat je můžete v záhonu, ale také v nádobách. To nám dává velkou možnost jejich využití. Mohou být pěstovány uvnitř i venku, třeba na balkóně. A udělají opravdu hodně parády! Navíc krásně voní, takže se dají využít též jako prostorový parfém. Takže využití je opravdu všestranné.

Cibuloviny na jaře

Řada cibulovin zvládne přezimovat v půdě, proto je vysazujeme už na podzim. Nicméně existují rostliny, pro které je zima příliš krutá, a proto je bezpečnější vysadit je až na jaře. Také pokud jste výsadbu na podzim nestihli, nebo se rozhodli pro jejich pěstování až nyní, můžete je ještě vysadit. Jarní výsadba může být ošemetná, protože cibuloviny mají krátkou dobu na zakořenění, a tak nakonec nemusí vykvést. Pokud si ale koupíte ty rychlené, můžete se květu dočkat i letos na jaře. Jsou sice dražší, ale vyplatí se to.

Tulipán
Foto: Pexels

Choulostivé cibuloviny

Pokud jste se rozhodli zasadit choulostivé cibuloviny, tak platí, že byste je na podzim měli vykopat a vhodně uskladnit na další rok.

Čas na jarní výsadbu

Ideální čas na jarní výsadbu je na přelomu dubna a května. V tomto období jsou totiž dny už delší a teploty jsou vyšší, než třeba v březnu. Půdu předem prokypřete. Ohledně hloubky platí obecné pravidlo pro výsadbu: sadíme je do dvojnásobné hloubky, než je velikost jejich cibulky. Vhodné je dostatečně světlé stanoviště, které je ale i zastíněné. Ideální je vysadit pod větší rostliny, jako jsou keře nebo dokonce stromy (pozor na ořešáky). Dobře se jim povede i v záhonu, kde rostou trvalky.

Cibuloviny potřebují propustnou půdu

Máte-li příliš tuhou půdu, které špatně propouští vodu, bude to znamenat, že voda se nedostane až ke kořenům. I když bude dostatek srážek, vaše rostliny mohou jevit známky nedostatečné zálivky. I s tím si ale můžete poradit tak, že půdu před výsadbou prokypříte a podle potřeby smícháte se pískem či perlitem. To zajistí její větší propustnost. Cibuloviny potřebují pro svůj růst dusík, takže není od věci ho přidat ve formě dusíkatého hnojiva (síran amonný).

Zdroje info:

https://niepodlewam.pl/cebule-kwiatowe-ktore-posadzisz-wiosna/

https://zielonyogrodek.pl/ogrod/zakladanie-ogrodu/12314-sadzenie-cebulek-kwiatowych-poradnik-krok-po-kroku

https://zahradnickakucharka.cz/vysadba-cibulovin-na-jare-podzim-je-sice-lepsi-ale-jde-to/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!