Proč bychom měli pěstovat a jíst rebarboru

Rebarbora může být plodina, která je pro mnohé z nás novinkou. Avšak staří Číňané ji používali po tisíce let jako projímadlo. Do Evropy se dostala ve 14. století. I když patří botanicky mezi zeleninu, častokrát ji používáme spíše jako ovoce (v kulinářském smyslu). Dokonce i ve 40. letech minulého století, prohlásil celní úřad USA tuto rostlinu za ovoce.

Zdravotní přínosy rostliny

Tato rostlina má ohromnou nutriční hodnotu. Obsahuje vysoké hladiny vitamínu C, B-komplex, vitamín K, vápník, hořčík, draslík, železo, mangan, vlákninu, bílkoviny a polyfenolické flavonoidy (beta-karoten, zeaxantin a lutein). Jako takovou ji můžeme využít následujícími způsoby.

Foto: Pixabay

Zdroj antioxidantů

Rebarbora je bohatá na antioxidanty, včetně antokyanů a proantokyanidinů. Poskytují spoustu zdravotních výhod tím, že brání poškození buněk způsobenému volnými radikály. Dále pak je rebarbora dobrým zdrojem beta-karotenu, zeaxanthinu a luteinu, které mohou pomoci chránit vaše oči a pokožku před účinky volných radikálů. Tím můžete dosáhnout zlepšení vidění a vyhnout se předčasnému stárnutí, vráskám, makulární degeneraci a šedému zákalu.

Zdraví srdce

Rostlina je bohatá taktéž na vlákninu, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi. V důsledku toho vám tato rostlina může pomoci předcházet některým problémům se srdečními chorobami. Dále pak obsahuje dostatečné množství mědi a železa, které stimulují produkci červených krvinek, zvyšují jejich celkový počet v těle a zlepšují krevní oběh.

Trávení

Rebarbora je po staletí považována za vynikající projímadlo. Vláknina z této rostliny pomáhá hromadit stolici, zajišťuje hladké pohyby střev a zabraňuje zácpě, křečím a nadýmání. Rhaponticin z rebarbory může zlepšit hladinu cukru v krvi, a tím zabrání cukrovce. Protože obsahuje nízký obsah kalorií, můžete ji použít, pokud máte nadváhu. Rebarbora vám pomůže zhubnout zvýšením metabolismu a rychlosti, jakou vaše tělo spaluje tuk.

Kosti

Vitamín K a vápník obsažené v této zelenině mohou poskytnout osteotropní aktivitu a stimulují růst a možnosti oprav kostí.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!