Jak vyzrát na potravinové moly v několika krocích

Moli

Motýlci jsou bezesporu krásní. Musí ale létat na zahradě a rozhodně se nemůže jednat o ty malé tmavé v domácnosti. Ano, máme na mysli moly. Zavíječi patří mezi obávaný hmyz, který dokáže napáchat v domácnosti velmi nepříjemné a citelné škody. Malé hrudky v potravinách, vajíčka, housenky a podobné nechutnosti si člověk milerád odpustí. My pro vás máme hned několik kroků, díky nimž se vám podaří postupně tyto ničitele vymýtit.

Každý mol není stejný

Slovo mol je poměrně obecné a poukazuje na nejrůznější zástupce známého rodu Ephestia. U vás doma se tedy může prohánět například zavíječ:

  • obecný,
  • skladištní,
  • moučný,
  • paprikový,
  • datlový,
  • fíkový,
  • domácí
  • a jiný.

Jinak se může jednat také o makadlovky, případně rušníky a jiné. Nejběžnější jsou ale zavíječi mouční a skladištní. Právě oni nakladou do obilnin svá vajíčka, z nichž se poté líhnou housenky. Postupně se zakuklí a následně vznikají další moli. V místnosti s teplotou kolem 18 °C vzniknou za rok klidně i tři generace tohoto hmyzu.

Moli

Foto: Radek Štěpán 

Napadené potraviny patří do popelnice

Hned, jak zjistíte, že máte moly doma, okamžitě se pusťte do hledání epicentra. Mrkněte na sáčky, nejrůznější krabičky a dózy. Najdete-li vlákénka, pavučinky a zbytky, určitě vše vyhoďte. Zbytek, který se vám nezdá napadený, by měl projít zahřátím, a to troubě na 60 minut. Případně potraviny dejte na týden do mrazničky.

Precizní úklid

Stačí jeden mol a kolonie se začnou vytvářet znovu. Veškeré police musíte dokonale vysmýčit. Nebezpečné jsou samozřejmě i zakuklené housenky. Pomoct mohou i profesionálové, již se na speciální komplexní úklid domácnosti zaměřují.

Na zásoby zapomeňte

Doby našich babiček jsou už dávno pryč. Zásoby na dlouho dobu tedy není zapotřebí vůbec řešit. Vždyť v supermarketech mají v podstatě všechno a koupit si to můžete kdykoli. Dlouhodobě uskladněné ovesné vločky, mouka a další potraviny jsou pouze lapači molů.

Mol

Foto: Radek Štěpán 

Lapače molů

Jinak existují lapače molů, které jsou poměrně účinné. Přesto je ale zapotřebí zkombinovat je s precizním úklidem.

Náhledové foto: Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.