Příběh vánočního stromečku je mnohem spletitější, než si myslíte

Když se řekne vánoční stromeček, vybavíme si nejspíše něco živého, ozdobeného spoustou barev a blýskavých řetězů… Ovšem kde se vlastně tato tradice vzala a proč se vůbec stromečky začaly v českých domácnostech vyskytovat? Abychom na tuto otázku odpověděli, musíme se tak trochu podívat do minulosti.

Živé zelené stromy se zdobily už v dobách pohanských, a to jako součást svátků bohyně slunce. Ovšem pokud se chceme podívat na moderní historii, narazíme na rok 1570, kdy se stromeček poprvé objevil v severoněmeckých Brémách.

Církev si stromečky nakonec přivlastnila

Když se během Vánoc objevily poprvé, nebyla z nich samozřejmě církev příliš nadšená, poukazovala na jejich pohanskou tradici (a měla samozřejmě pravdu). Časem jim však přece jen vtiskla náboženskou symboliku. Dřevo se stalo symbolem Krista, jablka zase upomínala na bájnou Evu z ráje.

A jak je to s historií vánočního stromečku v Čechách? Ten úplně první bychom mohli obdivovat v roce 1812 v rodině lékárníka, který si tento zvyk přivezl z Mohuče, kde se narodil.

Foto: Protext

Stromečky mohou mít mnoho podob

Dnes se již zdobení stromků meze téměř nekladou, o tom se můžete přesvědčit i na unikátní výstavě Příběh vánočního stromečku, která probíhá na zámku Loučeň. V jednotlivých pokojích se ukrývá více než 20 vánočních stromečků, a přitom každý z nich odvypráví svůj jedinečný příběh. Tématem letoška je „Věhlas českého průmyslu první republiky“.

K vidění je tak kupříkladu Strojírenský stromeček připravený ve spolupráci se společností Merkur nebo Sklářský stromeček, který ozdobí výrobce tradičních foukaných vánočních ozdob. A nesmíme zapomenout ani na stromeček Perličkový, který bude nazdoben ozdobami rodinné firmy Rautis z Poniklé, jejíž perličkové ozdoby jsou od loňského roku zapsány v seznamu UNESCO.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/clanek/historie-vanocniho-stromku-puvodne-odhanel-duchy-40054271, Zahájení Příběhu vánočního stromečku na Zámku Loučeň | Protext – PR služby ČTK, Zdroj: https://www.invia.cz/blog/zajimave-vanocni-tradice-ve-svete/, Připravte si letos světové Vánoce | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)