Domácí pěstování ananasu: zde je přehled nejčastějších problémů

Ananas

Domácí ananas, který vám bude i plodit, si můžete vysadit z toho, který si přinesete z obchodu. Není na tom nic složitého, pokud dodržíte několik základních pravidel. Rostlinu ananasu si ale můžete pořídit také ze zahradního centra. Pokud se vám podaří vypěstovat plod, mějte na paměti, že rostlina umírá, takže je vhodné zavčasu myslet na její náhradu. Někdy se při pěstování můžete potýkat s určitými problémy. Jak si s nimi poradit?

Světlé listy

Pokud listy rostliny nápadně zbledly a jsou světlé, je to nejčastěji znamením toho, že vaše rostlina nemá tolik světla, kolik by potřebovala. Léčba je v tomto případě velice jednoduchá: přeneste ananas na světlejší stanoviště.

Ananas

Foto: Pixabay

Rostlina nekvete

Je zapotřebí zmínit, že prvního kvetení se můžete dočkat teprve po dvou letech pěstování. Existuje ale také způsob, jak můžete kvetení napomoci. Vezměte si jablko, které překrojte na dvě poloviny. Jednu polovinu položte na zeminu, ve které ananas roste, řezem dolů. Druhou polovinu položte na listovou růžici. Celou rostlinu zabalte do průhledného sáčku a nechte takto dva až čtyři týdny. Jablko bude uvolňovat etylen, který proniká do kořenů a působí jako stimulátor k vývoji květů. Jakmile uvidíme první květy, jablko i sáček odstraňte.

Kroucení listů

Listy se kroutí, svrašťují nebo dokonce usychají – to je příznak toho, že rostlině nesvědčí podmínky, ve kterých je. Obvykle se jedná o průvan. Přemístěte proto rostlinu na chráněnější stanoviště.

Odumírání listů po plodu

Pokud dochází k tomu, že listy na rostlině se svrašťují až nakonec odumírají, jedná se o konec vaší rostliny. Je to přirozený jev, který nijak nezachráníte. Avšak z této mateřské rostliny je možné vypěstovat nov rostliny.

Pomalý růst

Pokud se vám zdá, že ananasovník roste pomaleji, než by měl, může to být způsobeno nedostatkem vitamínů v půdě. V takovém případě je na místě hnojení – zvolte to na kvetoucí rostliny.

Vysychání listů

Pokud listy na špičkách začínají usychat, pak to znamená, že rostlina je vystavená příliš horkému a suchému prostředí. Zalijte ji a přemístěte na chladnější místo.

Zdroj: https://deccoria.pl/artykuly/rosliny-domowe/jak-wyhodowac-ananasa-w-domu-41-825

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!