Potaš: krátký průvodce, jak jej používat

Žížala

Potaš, uhličitan draselný či salajka – to všechno jsou názvy pro jedinou látku: sůl kyseliny draselné. Pořídit si jej můžete ve formě bílého prášku. V zahradě má ten význam, že je zdrojem draslíku (K), jednou z nejdůležitějších živin, kterou rostliny pro svůj správný růst potřebují (mezi další dvě velice důležité patří dusík – N a fosfor P).

Důležité funkce draslíku

Draslík pomáhá vytvářet květy a plody a posilují růst rostlin. Díky tomu jsou rostliny odolnější vůči různým škůdcům a chorobám. Tento prvek je důležitý také proto, že napomáhá rostlinám zvládat různé stresy, jako je změna prostředí, sucho nebo náhlý chlad. Nedostatkem draslíku trpí zejména lehké a písčité půdy, které jsou snadno propustné. Nedostatek draslíku na svých rostlinách můžete poznat podle toho, že se na listech objevují hnědé popáleniny a jejich špičky se kroutí.

Suchá půda

Foto: Pixabay

Potaš na rostliny

Pokud byste chtěli začít používat potaš, měli byste zvážit, které rostliny z něj mají prospěch. Jsou to zejména ty rostliny, které nesou květy nebo plody. Díky potaši mohou totiž produkovat bohatší květy či větší množství zdravých plodů. Hnojiva, která se vyrábějí pro konkrétní rostliny, jako je hnojivo na růže a rajčata, jsou bohatá na draslík a další potřebné minerály. Obvykle tedy není potřeba je doplňovat dalším potašem.

Použití potaše

Draslík jsou rostliny schopny přijímat ve fázi svého aktivního růstu. To znamená, že po odplození už je jeho použití zbytečné. Důležité je také to, aby půda byla vlhká, protože to usnadňuje absorpci potaše kořeny nebo listy (je-li použit jako listové krmivo). Ideální čas pro použití potaše je tedy brzy na jaře. Používat jej můžete do konce léta.

Domácí draselné hnojivo

Hnojivo s vysokým obsahem draslíku si můžete vyrobit také z pohodlí domova. Kostival lékařský (Symphytum officinale) je rostlina s přirozeně vysokým obsahem draslíku. Toho můžeme využít při výrobě vlastního hnojiva. Vypěstujte si vlastní kostival, protože jedině tak můžete získat to nejlevnější hnojivo. Z rostlin kostivalu odeberte listy a na dobu několika týdnů je nechte ve velké nádobě. Tekutinu, kterou takto získáte, můžete použít jako hnojivo pro kvetoucí a plodící rostlin.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/potash/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!