Jak na octomilky – zbavte se jich snadno, rychle a navždycky

Muška

Octomilky jsou neuvěřitelně otravné a vždy se objeví prakticky odnikud. Přitahuje je primárně kvašené ovoce a zelenina. Můžete je odpudit, ale lepším dlouhodobým řešením je naučit se, jak se octomilek zbavit. Jak proti nim tedy bojovat tak, aby se již neobjevily?

Odstraňte lákadla

Octomilky nenávidí čisté povrchy, proto udržujte pracovní desky co nejčistší. Pokud rozlijete nějakou ovocnou šťávu nebo jinou sladkou látku, okamžitě povrch vyčistěte. Udržujte dřez bez částic potravin a odstraňte všechny hrubé zbytky z odtoku. Pokud tak neučiníte, tato místa se stanou ideální destinací pro chov octomilek. Samice kladou vajíčka na povrch nebo dovnitř ovoce, které je přezrálé, hnijící nebo rozkládající se. Každá samice může položit až 500 vajec najednou, takže je důležité jednat rychle! I jejich životní cyklus je poměrně rychlý – octomilky jsou schopny páření pouhé dva dny poté, co dosáhnou dospělosti.

Jak se jich zbavit?

Existuje několik šikovných způsobů, které vám v boji s nimi pomohou. Stačí si vybrat ten správný.

Jablečný ocet

Naplňte misku nebo sklenici jablečným octem, přikryjte ji víkem či igelitem a udělejte do něho malé otvory. Octomilky ocet naláká a vlítnou dovnitř nádoby, ze které již nenaleznou cestu ven.

Octomilka

Foto: Pixabay

Jablečný ocet a jar

Smíchejte jablečný ocet s jarem a směs umístěte do otevřené nádoby. Jablečný ocet láká octomilky svou zatuchlou sladkostí a jar sníží povrchové napětí kapaliny, takže se octomilky ponoří a utopí.

Nedopitý alkohol

Nechte stát láhev starého vína nebo piva poblíž místa, kde se octomilky vyskytují. Zatuchlý nápoj je naláká a úzký krk láhve bude sloužit jako přirozená bariéra proti jejich úniku.

Ovoce

Do misky nastražte kousek banánu, citronu či hnijící kuličku hroznového vína. Misku přikryjte potravinářskou fólií, do které uděláte několik děr. Octomilky opět vlezou dovnitř, ale cestu ven nenajdou. Stejně efektivní bude, pokud místo misky použijete PET láhev, do jejích stěn vytvoříte díry.

 

Zdroj: https://www.potapnicek.cz/blog/jak-na-octomilky/, https://www.pasti.cz/blog/5-zpusobu-jak-se-rychle-a-snadno-zbavit-musek-octomilek/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)