Praskání rajčat lze předejít. Máme několik zajímavých tipů

Prasklina na rajčeti

Už je to zase tady. Horka venku dosahují tropických hodnot a úroda v mnohých případech trpí. Typická jsou v tomto ohledu zejména rajčata, která začnou v důsledku velkého sucha a poměrně silných dešťových přeháněk praskat. Nic moc příjemného. Většinou se sice popraskaných rajčat není nutné obávat, jelikož mělké bílé praskliny nijak nedegradují jejich chuť, nicméně pohled na takové plody zrovna dvakrát lákavý není. Problém nastane, když se do prasklin dostane plíseň nebo rajčata napadnou nějací škůdci. Jak tedy prasklinám předejít?

Vsaďte na odolnější odrůdy

Mnozí pěstitelé tvrdí, že popraskají prakticky všechna rajčata. Přesto není od věci vsadit na některé odolnější odrůdy, které jsou schopné období střídajícího se horka a velkých dešťů překonat bez úhony. Z rezistentnějších odrůd můžeme jmenovat třeba:

  • Start,
  • Toríno,
  • Bejbíno,
  • Orkadu
  • nebo Dafne.

Praskliny na rajčatechPraskliny na rajčatech: Foto Radek Štěpán

Pravidelná zálivka jako elegantní prevence

Za praskáním rajčat nejčastěji stojí nepravidelný přísun vody. Velké množství nedokáže rostlina pojmout a pletiva začnou praskat. Mnohdy postačí i to, když bude rostlina rajčete několik dní v suchu. Ideální je zálivka pravidelná přímo k samotné rostlině, nikoli na listy. Nejvíce vody spotřebují rostliny v době, kdy se tvoří plody.

Hnojení a mulčování

Neustálý přísun živin je nesmírně důležitý. Důležitou roli hraje dusík. Máte-li podklad z hlediska množství dusíku bohatý, nepotřebujete ryze dusíkatá hnojiva, ale hlavně taková, jež obsahují fosfor. Vynikající pro zamezení vypařování vody z půdy je mulčování. Využít můžete čerstvě posekanou trávu, suché listy, slámu nebo dřevěnou štěpku.    

Praskliny na rajčatechPraskliny na rajčatech: Foto Radek Štěpán

Sklízejte zavčasu

Pozdní sklizeň rajčat určitě není ideální, ba naopak. Celý plod nemusí být sytě rudý. Pokud víte, že přijde bouřka, klidně rajče skliďte i méně červené, doma určitě dozraje. Rozhodně ale na plodu ponechejte stopku, nevyschne a rajčata budou sladká.

Zdroje info:

Ireceptar.cz, hobby.instory.cz, hobby.magazinplus.cz

Prasklina na rajčeti: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.