Unikátní objev: Myslíte si, že je viktorie královská největším leknínem světa? Chyba, vědci objevili ještě většího obříka

Někdy máme nové věci pod nosem a vůbec to netušíme. Ale aby unikátní objev unikal očím vědců, kteří se na něj doslova dívají 177 let, je opravdu rarita. Ovšem přesně to se stalo v Královské botanické zahradě v Londýně.

Pro nové objevy z rostlinné říše není nutné se vždy vydávat do pralesů nebo cestovat ne neprostupné vrcholky hor. Mnohdy čekají tam, kde bychom to nečekali – například ve skleníku.

Nový druh po 177 letech

Královská botanická zahrada v Londýně, které se říká také Kew, nabízí návštěvníkům mnoho lákadel. Je mezi nimi i jezírko se dvěma druhy obřích leknínů. Tedy bylo tomu ještě tak donedávna. Dnes už vědci vědí, že jsou tyto druhy tři.

Foto: Pixabay

Na vše přišel botanik Alex Monro. Dlouho si myslel, že má před sebou exemplář viktorie královské (Victoria amazonica, syn. V. Regia), pak ovšem rozpoznal, že tento exemplář se od svých druhů značně odlišuje. Aby také ne – šlo o nový druh, který byl pojmenován viktorie bolivijská (Victoria boliviana).

Tři druhy  viktorií

Posledním druhem obřího leknínu, který v Královské botanické zahradě v Londýně roste, je Victoria genus (V. amazonica, V. Cruziana). Bylo tedy možné porovnávat tyto druhy navzájem mezi sebou velmi intenzivně – což v přírodě, kde rostou na velkých plochách, jednoduše není možné. Nový druh viktorie bolivijská (Victoria boliviana) je ještě větší než viktorie královská (Victoria amazonica, syn. V. Regia) a na svých listech unese hmotnost až 79 kilogramů.

Zdroj: https://www.kew.org/read-and-watch/new-giant-waterlily-victoria-boliviana-discovered-at-kew, https://twitter.com/kewgardens/status/1543837244443729920, https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/v-londyne-roste-novy-druh-nejvetsiho-lekninu-sveta-objevili-ho-po-177-letech-40402564

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)