Suchý trávník: jak se jej zbavit? Zásady péče o trávník v období sucha

Suchý trávník

To, že je váš trávník můžete poznat na základě několika znamení. Nejviditelnějším projevem je žlutá až hnědá barva trávníku. Nejedná se o rovnoměrnou změnu barvy, obvykle uvidíte nejprve jen určitá místa v tomto zabarvení. Toto už je situace, kdy je sucho delší dobu. Stejně tak si můžete všimnout, že půda pod trávníkem je tvrdá. Zde nastává problém také s tím, že při zalévání po ní voda jen steče pryč. Když se po trávníku projdete a pak se ohlédnete, vidíte v něm své stopy? Pak trávník trápí sucho. Když tráva začíná být ve stresu, můžete si všimnout, že má nafialovělý lesk.

Sekání trávy v období sucha

Ať už je období sucha nebo ne, vždy je dobré nesekat trávu příliš nízko. Obecné doporučení zní, že bychom neměli odstranit více, než jednu třetinu celkové výšky trávy v rámci jednoho sečení. Tráva, která je namáhaná suchem a posečená příliš nízko, je totiž velmi zatížená. Navíc vysoká tráva si zachovává více vlhkosti.

Suchý trávník

Foto: Pixabay

Ostré nože sekačky na trávu

Naostřili jste nože sekačky před začátkem sezóny? Pokud ne, měli byste to ihned udělat! Ostré nože poskytují čistý řez, takže posečená tráva se lépe hojí a je méně namáhána. Sečení tupými noži navíc nevykazuje dobrý vizuální výsledek.

Správná zálivka

Pokud neposkytne vodu příroda, musí ji poskytnout člověk. Trávu zaléváme podle potřeby. Ideální čas pro zalévání je brzy ráno. Je vhodné pořídit si závlahový systém s časovačem, který odvede práci za vás.

(Ne)hnojení

Když si všimnete špatného stavu trávníku, mohlo by vás napadnout dodat mu živiny prostřednictvím hnojiv. Avšak chyba lávky! Není to správný způsob. Hnojiva jsou totiž obvykle navržena tak, aby stimulovala nadzemní růst rostlin – na úkor toho podzemního. Rostlina svou drahocennou energii nepoužívá na vývoj kořenové části a růst ji jen vyčerpává. S hnojením proto počkejte, až se situace normalizuje.

Jak opravit uschlou trávu?

Pokud víte, že se trávu již nepodaří oživit, můžete přistoupit k její nápravě. Suchá tráva je totiž obvykle jen na několika místech. Začněte tak, že odstraníte suchou trávu, abyste získali půdu pod ní. Půdu uvolněte motyčkou a hráběmi, aby nebyla tvrdá. V některých případech bude dobré přidat výživnou půdu. Posypte travním osivem a lehce přikryjte půdou. Jemně utěsněte a přidejte startovací hnojivo a startovací mulč. Lehce zalijte. Zalévejte raději víckrát v menším množství.

Zdroje info:

https://www.scotts.com/en-us/library/lawn-care-basics/care-for-lawn-in-drought
https://www.familyhandyman.com/article/how-do-i-repair-dry-grass

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!