Orchidej: Odpočívá, nebo je mrtvá? Tip, jak to poznat

Orchidej

Orchidej je nádherná rostlina, která dokáže vyprodukovat obrovské množství květů. Nevýhodou ale je, že toto kvetení ji samozřejmě vyčerpá. A po odkvětu může orchidej vypadat natolik unaveně, že si spousta majitelů myslí, že je načase ji vyhodit. To by ale byla veliká škoda! Orchidej potřebuje po odkvětu jen trochu času, aby se vzpamatovala. V některých málo případech se ale může stát, že orchidej skutečně odumře. Jak to poznat?

Koruna orchideje

Dobrým ukazatelem stavu orchideje je její koruna. Jedná se o místo, kde se spojují listy a kořeny. Pokud je toto místo hnědé a kašovité, nejedná se o dobré znamení. Koruna je v takovém vztahu zřejmě v důsledku nadměrného zalévání. Velké množství vody ji doslova utopilo. Můžete se pokusit orchidej zachránit tím, že ji vyjmete ze zeminy, necháte vysušit a přesadíte do čistého substrátu. V této fázi už je ale orchidej pravděpodobně mrtvá. Orchidej, která odpočívá, má zdravé zelené nebo bílé kořeny, pevné na dotek.

Orchidej

Foto: Pixabay

Orchidej a žluté listy

Žluté listy nemusí být zrovna špatnou zprávou. Pokud žloutnou pouze spodní listy, jedná se o přirozený proces. Tímto způsobem se rostlina zbavuje již starého listu, který bude brzy nahrazen listem novým. Něco jiného je ale situaci, při níž žloutne více listu, jak spodních, tak také horních. V takovém případě může orchidej trpět nedostatkem světla. Umístěte rostlinu do okna orientovanému na jih.

Svraštělé listy orchideje

To, že jsou listy svraštělé a gumové, ještě nemusí být známkou toho, že je orchidej mrtvá. Ve většině případů je možné tento stav napravit. Svraštělé listy, ale také kořeny, jsou známkou toho, že rostlina trpí nízkou vlhkostí vzduchu. Orchidej Phalaenopsis patří mezi tropické rostliny. A v tropických pralesích je vlhkost 55 až 75 %. Suché podmínky čekají na orchideje zejména v topné sezóně. Můžete použít zvlhčovač vzduchu, abyste udrželi optimální úroveň vlhkosti.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/help-i-need-to-know-whether-my-orchid-is-resting-or-dead

https://www.jardineriaon.com/cs/como-saber-si-mi-orquidea-esta-muerta.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!