Kozlíček polníček – jak ho pěstovat a co o něm vědět

Kozlíček polní neboli polníček či polník zná asi řada z vás z jarní nabídky obchodů. Vaničky s těmito křehkými lístky chutnajícími po oříšcích jsou vítanou změnou brzy na jaře. Polníček se dá však snadno pěstovat a to i v paneláku za oknem.

Pěstování polníčku na zahradě

Semena vysejte do brázd vzdálených 15-20 cm asi 1 cm hluboko, a to 0,5-1 cm od sebe, nebo po vzejití sazeničky vyjednoťte na vzdálenost10-15 cm.. Zakryjte zeminou a dobře zalijte. Vlhkou půdu udržujte po celou dobu vegetace, často kypřete a odplevelujte. V letním období vysévejte spíše do stinných částí zahrady, přílišné teplo polníčku nesvědčí. Nejlépe prospívá při 10-20 °C. Na jaře je nutné jej ochránit před slimáky. Při vysokých mrazech pod -10 °C je vhodné jej přikrýt fólií.

Polníček

Foto: Pixabay

Jak pěstovat polníček v nádobách

Polníček vypěstujete i v truhlíku nebo květináči, a to na terase i doma za oknem. Potřebuje výživnou zeminu, přímé hnojení nesnáší. Do nádob jej vysejte nejlépe rozhozením semen a zakryjte slabou vrstvou zeminy. Dobře zavlažujte a pak udržujte stále vlhké. V bytě jej umístěte co nejblíže k oknu.

Sklízení polníčku

Kozlíček polníček můžete sklízet, jakmile mu vyroste čtvrtý pár lístků. Na zahradě jej vyrýpněte celý ze země a odřízněte jen kořínek. V květináči můžete postupně odřezávat jednotlivé listy a nechat rostlinu dále růst.

 

Zdroje: https://living.iprima.cz/zahrada/kozlicek-polnicek-jak-pestovat-salat-s-oriskovou-chuti-posilovat-imunitu-zdravi-recepty-zelenina, https://www.ireceptar.cz/zahrada/zdravy-a-otuzily-salat-kozlicek-polnicek-pestovani-sklizen-vyuziti.html, https://bylinkovyraj.net/kozlicek-polni-polnicek/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kozl%C3%AD%C4%8Dek_poln%C3%AD

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)