spenat

Potraviny, díky nimž se lépe vypořádáte se stresem

Cítíte, že toho na vás začíná být v poslední době zkrátka příliš? Nevíte, kudy kam a stres se hlásí ve větší míře, než kdy dřív? Nezanedbejte ho. Působí totiž velmi negativně jak na naši psychiku, tak i na fyzickou kondici.

Problémem je hlavně vyplavovaný hormon kortizol. Jeho vysoká hladina působí negativně na naši imunitu, zatěžuje srdce, ovlivňuje vstřebávání vápníku a má vliv i na naši centrální nervou soustavu, takže způsobuje emoční labilitu. A jak proti tomu bojovat?

Špenát a prospěšné foláty

Najdete je nejenom ve špenátu, ale v jakékoliv tmavé listové zelenině. Foláty pomáhají tělu produkovat „hormony štěstí“ alias serotonin na dopamin. Vysoký obsah hořčíku pak pomáhá snižovat krevní tlak. Mimochodem – právě hořčík je během stresu naším tělem spotřebováván ve velkém množství. Špenát tak jeho hladinu přirozeně doplní.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Paprika hladinu kortizolu snižuje

Pokud si ji dopřejete syrovou v salátech nebo jen tak na zeleninovém talíři, nepřijdete ani o trochu prospěšného vitamínu C, kterým je paprika doslova nadupaná. A pomáhá také snižovat hladinu již zmíněného kortizolu.

Velmi podobně působí i rajčata. Navíc však obsahují lykopen, který pomáhá od depresivních stavů a špatné nálady. Na rozdíl od papriky se ho však nejvíc uvolní ve chvíli, kdy rajčata tepelně upravíte.

Čokoláda jako zásobárna minerálů

Musíte si samozřejmě dopřát tu kvalitní s vysokým obsahem kakaových bobů (od 70 % výše). Ty vám dodají množství hořčíku a zinku, které dokáží zlepšovat náladu, což při stresu rozhodně není k zahození.

Vlašské ořechy a norepinefrin

Obsahují množství prospěšných látek v čele se zdravými oleji. Navíc však pomáhá v těle redukovat hladinu norepinefrinu (známého také jako noradrenalin), který náš organismus při stresu ve velkém množství vylučuje.

Ořechy

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Avokádo na nervovou soustavu

Obsahuje zejména vitamíny E a B, jež pozitivně ovlivňují naši nervovou soustavu. A hodit se vám bude také draslík a prospěšné tuky. Jedno avokádo denně (přidané prakticky do jakékoliv pokrmu) se o vaše duševní zdraví skvěle postará.

Losos pro dobrou náladu

Že si na zahnáni chmur dáváte vždycky jenom čokoládu? Zkuste to s lososem. Jde o cenný zdroj omega-3 mastných kyselin, které mají pozitivní vliv na funkci našeho mozku i imunitního systému a dodá vám také zinek. Obojí vám pomůže s vytváření „hormonů pro dobrou náladu.“

Sezam a zásobárna zinku

Když jsme ve stresu, nespotřebováváme jen hořčík, ale také zinek. A právě tohoto minerálu najdete v sezamových semínkách opravdu spoustu. Přisypat je lze prakticky do všeho a jedna čajová lžička denně vám bohatě stačí. A nevadí ji ani tepelná úprava – neztratí při ní ze svých cenných látek skoro nic. Dobrým tipem pro mlsouny pak může být sezamová chalva, která je v obchodech k dostání v opravdu mnoha příchutích.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *