S čím vám pomůže schizandra a jak chutná

Klanopraška čínská nebo také schizandra (Schisandra chinensis) je známá svými léčivými účinky. Ale pojďme se dnes přenést přes obecné dostupné fráze z katalogů a podívat se na to, jak chutná, kolik jí lze na zahradě reálně vypěstovat a s čím vám může pomoci.

Schizandru používá hojně zejména čínská lidová medicína, která ji používá zejména jako lék na úzkost a jiné duševní nerovnováhy. Pomůže vám poprat se s celkovou slabostí, únavou a podrážděností. A doporučována je také pro zvýšení celkové fyzičky a odolnosti.

V čem vám může pomoci schizandra

Moderní výzkumy pak prokázaly i její účinnost při regulaci hladiny cukru v krvi, zvýšeného cholesterolu, stejně jako její protizánětlivé a antialergické účinky. A používat se nemusí jen její plody, ale také listy.

Chuť plodů schizandry není upřímně příliš příjemná – jsou poměrně kyselé, leckdy až svíravé. Spíše než čaj se z nich tedy vyrábí tinktura. Plody se naloží do vysokoprocentního alkoholu tak, aby byla zcela ponořeny. Tinktura se uloží na 4-6 týdnů do chladu a temna a čas od času se protřepe. Poté se scedí, plody se ještě řádně vymačkají a je hotovo. Užívá se po lžičkách zejména při léčbě chřipky a nachlazení nebo jako pomocník při cukrovce a zvýšeném cholesterolu. V takovém případě je doporučeno 45 kapek denně, rozdělených do tří dávek.

Hodí se také do džemů, ovšem jen v kombinaci s dalším ovocem. A pokud ji nestihnete zpracovat, uložte ji do mrazničky a využívejte postupně.

Zelený čaj

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Náš tip: plody sklízejte v celých hroznech a to ve chvíli, kdy je většina z nich zbarvená intenzivně červeně. Nezralé kuličky poté z hroznů odstraňte, stejně jako stopky a další nejedlé částí. Odtrhávání po kuličkách rozhodně nedoporučujeme, obvykle skončí více plodů na zemi než v košíku. A navíc jde o poměrně pracný postup. Plody půjdou ze stopek lépe, pokud je předtím zmrazíte.

Čaj z listů schizandry a jak chutná

Pokud se rozhodnete vsadit na listy (koneckonců v prvních třech letech od výsadby se plodů stejně nedočkáte), použijte jednu lžíci nakrájených listů na šálek vody. Po deseti minutách získáte nápoj, který chutná jako zelený čaj s citronem a může se chlubit i mírně citrusovou vůni. Pomáhá čistit krev, obnovuje ostrost zraku a prospívá i mozku. Dopřejte si dva šálky denně (pokud ho tedy nechcete pít jen na chuť po dobu maximálně měsíce). Pak by měla následovat dvoutýdenní pauza.

Listů můžete z této liány vzhledem k jejímu rychlému růstu získat dostatek. U plodů se pak uvádí hodnota až pěti kilogramů na rostlinu. Mluvíme však o pravdu staré výsadbě na optimálně teplém a slunečném místě. Reálný výnos je spíš okolo 1-2 kilogramů. Ovšem vzhledem k tomu, že nemusíte rostlin pěstovat více, i toto množství bohatě stačí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)