Pěstování wasabi: Pikantní chuť plná zdraví z vaší zahrady

Wasabi

Milujte sushi a japonskou kuchyni jako takovou? Pak je zcela jistě součástí vašeho jídelníčku také wasabi. Tato rostlina označovaná jako japonský křen je bohatým zdrojem vitamínů i spousty dalších prospěšných látek. Hodí se nejen do sushi, ale i do nejrůznějších salátů a jiných pokrmů. Wasabi má také spousty léčivých účinků. A ta chuť! Pikantní lehce pálivé aroma skvěle doplňuje nakyslou rýži.

V čem je wasabi výjimečné?

V Japonsku je wasabi považováno za čistě přírodní antibiotikum. O dlouhá staletí je tato rostlina schopna potlačit růst některých druhů bakterií, plísní či kvasinek. Látky obsažené ve wasabi působí jako velmi silné antioxidanty. Umí zpomalit toxické účinky spousty látek, jež se do lidského těla dokážou dostat. Dokonce se hovoří také o tom, že disponuje látkami schopnými působit proti rakovinnému bujení.

Wasabi

Foto: Pixabay

Raději sazenice než semínka

Pěstovat wasabi lze v našich podmínkách jak ze semínek, tak i ze sazenic. Pokud si koupíte semínka, musíte je vysít už na podzim. Zhruba ve druhé polovině. Wasabi totiž vyžaduje růst po dobu celé zimy, aby si dokázalo vytvořit adekvátní kořeny. Pozor jenom na proschnutí substrátu, jak jednou proschne, semínka už nevyklíčí. Klíčící rostlinky je zapotřebí rosit či zalévat jednou i vícekrát za den. Vysévat semínka se vyplatí zhruba 2,5 až 5 cm od sebe. Jinak sazenice wasabi už dnes u nás v mnohých zahradnictvích bez potíží seženete.

Sushi s wasabi

Foto: Pixabay

Pěstování wasabi

Pozoruhodný je i fakt, že rostlina wasabi je odolná vůči mrazu. Dokonce vydrží teploty až do zhruba -12 °C. Ostatně v Japonsku roste divoce v poměrně chladných horských oblastech. Japonský křen by měl růst ve stínu. Příliš slunná stanoviště nesnáší. Půda by měla být bohatá na humus a také neustále vlhká. Maximální zralosti dosáhne wasabi po nějakých dvou letech. Při vhodné péči by měly mít rostliny výšku okolo 60 cm. Kořeny se sklízí o délce kolem 20 cm.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.