Jak skladovat cibuli

Cibule je královnou zeleniny. Je součástí obrovského množství pokrmů a ze zeleniny je zdaleka nejpoužívanější. Od guláše, přes polévky až po míchaná vejce – všude sem patří cibule. To je důvod, proč ji spousta zahradníků pěstuje. Abyste ale zachovali skvělou chuť cibule, je vhodné, abyste ji dobře skladovali. Tím nejenže prodloužíte její životnost, ale zachováte její chuť.

Foto: Pixabay

Sklízení cibule

Nejprve krátce ke sklízení cibule. Cibuli vytahujeme ze země tehdy, když je její nať skoro celá vysušená. Avšak pozor, v blízkosti cibule musí být nať ještě zelená. Pokud cibuli sklidíme v tomto okamžiku, dosáhnete její delší životnosti. Obecně platí, že vegetační doba cibule je 150 dnů.

Jak uskladnit cibuli?

Základem je suché místo. Ve vlhku by docházelo k plesnivění. Cibuli, kterou ihned nespotřebujete, můžete svázat do copů a zavěsit, což je velice praktické, navíc to i hezky vypadá. Takto zapletenou cibuli zavěste na vzdušné místo. Pokud nechcete cibuli vázat, nemusíte, není to nutné. Jednoduše ji dejte do bedýnek. Bedýnky musí umožnit dostatečný přístup vzduchu. Vyplatí se vám, nechat cibuli několik dni vysychat na slunci. Teprve potom přeneste cibule na chladné a tmavé místo, kde je sucho.

Cibuli mráz nevadí

Nemusíte se bát, že cibule zmrzne. Mráz jí nevadí. Rozhodně ji ale nedávejte do mrazáku ani do lednice. Nejlepší možností, jak cibuli skladovat, je tmavý sklep nebo spíž. Když už ji chcete mít v lednici, skladujte ji v oddělení pro ovoce a zeleninu, které se nachází na spodku lednice.

Vázání cibule

Pokud jste se rozhodli cibuli svázat, pak bude nejprve potřeba nechat ji oschnout. Připravte si dlouhý a pevný provázek. Vezměte čtyři větší cibule a položte je vedle sebe. Svažte natě přibližně 2 cm od plodu. Zauzlujte a pověste je na suché místo s dostatkem vzduchu.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!