Pěstování topinambury

Topinambur hlíznatý je rostlina příbuzná slunečnici. Pěstuje se pro své velmi dobré a šťavnaté hlízy, které jsou navíc zdravé. V kuchyni se ze zdravých a chutných  hlíz dají vykouzlit báječné pokrmy. Chutí připomíná chřest a můžete ho vařit, dusit smažit, zdravý je syrový v salátech. Recepty z topinamburu najdete na internetu. Konzumovat by ho měli především diabetici, protože pro ně je topinambur prospěšný. Topinambur je na pěstování nenáročný a je přizpůsobivý. Přesvědčte se sami.

Topinambury – sadba

Topinambury můžete vysazovat jak na podzim, tak i na jaře. Podzimní výsadby se provádí zhruba od poloviny října do doby, kdy půda zamrzá. Tato výsadba má jistější výnosy, protože topinambur má delší vegetační dobu a na jaře dříve vzejde. Naopak na jaře topinambur sázíme co nejdříve, aby mohl využít delší dobu vegetace. Na podzim rostlinu sázejte do lehčí půdy, na jaře do těžké vlhké půdy, aby přes zimu sadba neshnila. Topinambury sázíme stejně jako brambory, a to buď do brázdy, nebo sazečem na brambory.

Topinambury – pěstování

Na pěstování topinamburů si připravte lehčí až střední hlinitou či hlinitopísčitou půdu. Těžké půdy jsou také vhodné. Budete-li jej pěstovat na úrodné půdě, odvděčí se vám velkými výnosy, ale poroste i na chudších půdách. Topinambur je odolný na sucho. Nicméně vláhu rostlina potřebuje zejména v období růstu hlíz. Nejvíce vláhy tedy potřebuje v měsíci srpnu a září. Pokud bude mít rostlinka dostatek vláhy, budete mít vysokou produkci hlíz i natě. I na teplotu je topinambur nenáročný. Je odolný vůči mrazu a hlízy snesou až -30 °C, což umožňuje ponechat hlízy přes zimu v zemi. Nadzemní části však mrznou již při -3 °C. Topinambury pěstujte podobně jako brambory. Patří k ekologickým plodinám.

Topinambury – sklizeň a skladování

Čerstvé hlízy sklízejte průběžně od konce léta. Sklízet je můžete až do jara, a to i v zimě, pokud nebude zamrzlá půda. Topinambury se množí zdravými hlízami. Dlouhodobé skladování hlíz topinamburu je obtížné. Hlízy snadno vysychají, plesniví a hnijí. Při dlouhodobém skladování uložte hlízy topinamburu tam, kde teplota nevystoupí nad 2 °C. Protože vysychají, zajistěte jim vysokou relativní vlhkost vzduchu. Pokud skladujete pouze malé množství, uchovejte je v ledničce i igelitovém obalu. Dva týdny až měsíc můžete hlízy skladovat tak, že je ponecháte v kypré zemině nebo vlhkých pilinách.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.