Zásady pěstování bylinek

Každá zkušená kuchařka vám řekne, že bylinky v kuchyni by v žádném případě neměly chybět. Mimo to mají i léčivé účinky. Některé léčivé bylinky jsou vhodné také v těhotenství a další bylinky podporují hubnutí. Pravdou sice je, že si je můžete pořídit dnes už v každém supermarketu, nicméně tyto vám dlouho nevydrží. Není nadto, když si vypěstujete své vlastní. Není to vůbec složité a budete mít radost z krásně kvetoucích bylinek. Chcete-li je pěstovat, přečtěte si návod na jejich pěstování.

Kam vysázet semínka

Pokud vám místo a finance dovolí, pořiďte si na vyklíčení semínek a udržení mladých bylinek mini skleník. V květinářství seženete i takový, který poslouží jako dekorace a doma vám nebude vůbec překážet. Pěstovat semínka můžete ale také v misce, ze které pak bylinky budete muset přesadit. Nejjednodušším způsobem je pěstování rovnou květináči nebo truhlíku. Květináč vybírejte tak, aby v něm bylince „bylo dobře“. V žádném případě nekupujte plastový, protože ten nepropustí tolik vzduchu. Nedávejte bylinkám ani igelitovou výstelku. Pořiďte si keramických nebo proutěných květináč či truhlík. Nejen bylinka, ale i květináč vám doma poslouží jako dekorace, na které mohou zejména příchozí ženy nechat oči.

Pěstování bylinek

Substrát pro bylinky koupíte v každém zahradnictví. Nevysazujte je do těžké zeminy, tu byste museli odlehčit trochou písku. Pro výsadbu zvolte kvalitní a čerstvá semínka. Je ideální pořídit si je v zahradnictví, protože pořízení v supermarketech vám ušetří pár korun, ale zde opravdu nevíte, jestli jsou semínka čerstvá a odkud pochází. Semínka vysejte zhruba 0,5 cm pod hlínu. Není vhodné je „tlačit“ hlouběji. Bylinka by se pak dle našeho názoru nemusela „prodrat“ ven. Zbytkem hlíny pak semínka jen poprašte. Důležitá je také vzdálenost. Nesázejte je příliš blízko, potřebují totiž dostatek místa. Ideální je 0,5 až 1 cm. Výjimkou je pažitka, kde je můžete nechat u sebe, protože roste v trsech.

Péče o bylinky – zalévání

Nejen semínka, ale také bylinky potřebují dostatečnou zálivku. Pokud ještě nemáte semínka vyklíčená, zavlažujte je rozstřikovačem. Až vám vyklíčí, můžete je začít zalévat denně pár kapkami seshora. Dostatečně narostlé bylinky zalévejte do misky pod květináčem. Bylinka si vezme tolik vody, kolik bude potřebovat. Bylinky můžete opatrně přesadit do většího květináče, pokud je třeba, ale až když je rostlina dostatečně silná. Dávejte si pozor, ať jí nepoškodíte kořenový systém a tím i zdraví rostlinky. Výborným pomocníkem jsou při pěstování také nůžky na bylinky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.