Vybíráme odrůdy hrušní

Uvažujete o pěstování hrušní? Pak jste tu správně. Hrušky z vlastní zahrádky chutnají přece jen lépe jak kupované. Ty jsou do supermarketů dováženy ze zahraničí. Není nadto si vypěstovat své vlastní hrušky. Jsou lahodné a zdravé. Můžete je konzumovat nejen syrové, ale také je zpracovat do kompotů, marmelád či na moučníky. Jaké jsou tedy dobré odrůdy letních, podzimních a zimních českých hrušek?

Letní odrůdy hrušní

Letní odrůdy, které vám představíme, jsou odolné proti nízkým teplotám a proti strupovitosti. Mezi rané odrůdy patří Alice, která má oranžově žíhanou barvu a středně velký sladce navinulý plod. Plody se sklízí již v polovině července až začátkem srpna. Hrušky můžete skladovat zhruba dva týdny. Mezi další odrůdy patří Isolda, která má velké nasládlé plody. Sklízí se začátkem srpna a skladovat je můžete týden až dva. Oblíbená odrůda Williamsova má střední, sladce navinulý plod. Sklízí se začátkem září. Je vhodná pro přímý konzum. Mezi další velmi dobré odrůdy patří například Milada, jejíž plody se sklízí v září a vydrží až do listopadu. Plody Radany se sklízí v polovině srpna a skladovat se mohou až dva měsíce.

Podzimní odrůdy hrušní

Opět vám představíme odrůdy, které nejsou náchylné na strupovitost a vydrží i jarní mrazíky. Jednou z velmi známých odrůd je Blanka, jejíž plody se sklízí v září, ale lze je konzumovat v listopadu. Vydrží vám až do ledna. Plody odrůdy Denisa jsou velké a nasládlé. Sklízet je můžete v polovině září, ke konzumaci se hodí v říjnu a vydrží až do prosince. Hrušeň Konference má sladce navinulou chuť. Je velmi odolná proti strupovitosti. Sklízí se v polovině září, konzumovat ji můžete v říjnu a vydrží vám až do listopadu. Do nejteplejších oblastí se hodí odrůda Boscova lahvice. Další známou odrůdou s červenými plody je Elektra. Odrůda, která se pyšní velkými plody, se nazývá Harbo.

Odrůdy, které dozrávají v zimě

Odrůda Dicolor patří mezi ty odrůdy, jejíž plody dozrávají v zimě. Má sladce aromatickou chuť a její dužina má jemnou máslovitou konzistenci. O Vánocích dozrávají i nazelenalé plody odrůdy Erika a žluté plody odrůdy Amfora. Mezi odrůdy, které dozrávají od ledna, patří Astra, Nela, Decoras a Bohemica, která vydrží až do února. Mezi další odrůdy patří Beta, Petra, Luna. Poslední jmenovaná vám může vydržet až do začátku jara v případě, že ji dobře uskladníte.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.