Pěstování slunečnice: Ochrana před ptáky jako nutnost

Slunečnice a pták

Slunečnici si pěstujeme obvykle jen v omezeném množství, někdy jako dekoraci v zahradě, jindy pro její semínka – nebo jako kombinace obojího. Její pěstování rozhodně není ničím složitým; dokonce se považuje za ideální rostlinu, pokud se chcete pustit do pěstování rostlin s dětmi. Je nenáročná, takže úspěch je téměř vždy zaručen. Pro slunečnici potřebujete splnit v podstatě jen dvě základní podmínky: dostatek slunečního záření a ochrana před větrem.

Termín setí slunečnice

Ideální čas pro výsev slunečnice je v polovině dubna, ať už vysazujete do květináče nebo rovnou na záhon. Semínka dejte do hloubky 2 cm a asi 20 cm od sebe. Půda může být klasická zahradnická, měla by být dobře propustná, aby v ní nestála voda. Pokud je v ní dostatek živin, vyhnete se přihnojování. Jinak se ale doporučuje přihnojovat každých 14 dní.

Slunečnice

Foto: Pixabay

Péče o slunečnici

Jakmile vaše slunečnici dosáhnout velikosti asi 30 cm, je potřeba začít myslet na oporu. Slunečnice jsou totiž obvykle dost vysoké, takže by je vítr mohl snadno vyvrátit. Opora by měla být dlouhá asi 2 metry a postupně k ní rostoucí slunečnici vyvazujte. Slunečnice nemají rády příliš mokro, je dobré je zalévat střídmě. Pokud budou mít nedostatek vody, svěsí listy. Pak je dobře zalijte, vzpamatují se poměrně rychle. Jakmile dozrají semena, odřízněte hlavičku slunečnice. Umožníte tak další kvetení.

Ochrana semínek před ptáky

Někteří lidé pěstují slunečnice speciálně jako potravu pro ptáky. Pokud si ale chutná semínka chcete nechat sami pro sebe, měli byste je ochránit před jejich nálety. Pokud máte malý počet slunečnic, můžete jejich hlavičky zabalit každou zvlášť do nějaké síťoviny – může jít o záclovinu, netkanou textilii nebo třeba gázu či síťované pytle na brambory. Je důležité, aby síťka kolem hlaviček slunečnic byla dostatečně volná. Obvázat takto velké množství slunečnic je příliš pracné a neprovozuje se to.

Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-slunecnici.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!