Trik na krájení cibule bez slz. Nic složitého

Cibule

Krájení cibule nepatří právě mezi nejzábavnější činnosti v kuchyni a často se při něm dokonce musíme překonávat. Protože jakmile začneme s krájením, začnou nám téct slzy a jako bonus také (po nějaké době) pálit oči.

Dobrou zprávou je, že se takto rozhodně nemusíte trápit. Stačí totiž vsadit na šikovné triky. Pravděpodobně jste o nějakých slyšeli, ale které skutečně fungují?

Jak krájet cibuli, aby štípala co nejméně

Co si tedy počít, abyste zabránili pláči? Někomu pomůže, když si nasadí potápěčské brýle, jiný nedá dopustit na vodu v ústech. Ale tyto triky popravdě příliš nefungují. Tak co tedy s tím? Kdo by nechtěl krájet cibuli pohotově a bez bolesti, že ano?

Cibule

Foto: Pixabay

Trik spočívá ve správném krájení

Jack Scalfani, oblíbený internetový kuchař, se rozhodl o tenhle skvělý trik podělit. A v čem vlastně spočívá? Jde o metodu, kterou používá mnoho profesionálů. A co tedy udělat, aby bylo krájení cibule lehčí?

Jediné, co musíte udělat, je začít s krájením cibule správně. Je nutné vyříznout její spodní část a zcela ji odstranit pryč. A proč je to nutné? Obsahuje totiž těkavé látky, které dráždí sliznici očí a způsobují, že nám z nich tečou slzy. Tyto látky samozřejmě najdeme v celé cibuli, ale na jejím konci jich je zdaleka nejvíce.

Krájejte cibuli správně

A jak začít? Nejprve otočte cibulovou hlavu s kořenem směrem k sobě. Vezměte ostrý nůž a řežte kolem kořene tak hluboko, jak jen můžete. Jakmile ho zcela obřežete, jednoduše tento kousek vyjměte a hoďte do koše.

Teď už stačí jen cibuli oloupat a můžete ji začít krájet. Určitě to nedělejte předem. I tak by se totiž štiplavých látek vyplavilo dost. Tak hurá do toho a už žádný pláč!

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.svetzeny.cz/zajimavosti/rady-a-tipy/placete-pri-krajeni-cibule-vetsina-lidi-ji-kraji-spatne-naucte-se-tyto, https://www.uvarsisam.cz/clanky/profil/1438760939-proc-pri-krajeni-cibule-brecime-a-jak-se-chranit

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)