Spadaná jablka a způsob jejich využití

Spadaná jablka

Jablka ze stromů padají rok od roku. Je to trochu problém, protože jablka, která jednou spadnou, je zapotřebí co nejdříve spotřebovat. Nejsou totiž vhodná k dlouhodobému skladování, bez ohledu na to, jak dobře vypadají. Nemusíte je vyhazovat nebo používat do kompostu, pokud pro ně najdete rychlé a chytré využití. Naštěstí existuje spousta řešení, s jejichž pomocí se můžete zachovat úsporně, a získat tak ze své úrody maximum.

Sbírejte je každý den

Čím déle jsou jablka v kontaktu s půdou, tím vyšší je pravděpodobnost jejich hniloby. V půdě je totiž obsažena spousta sporů, které způsobují nižší životnost jablek. Proto se vyplatí spadaná jablka chodit sbírat každý den, aby byla co nejkratší dobu v kontaktu s půdou. I spadaná jablka mají totiž rozumné využití, takže se nemusíte bát, že vaše činnost je zbytečná. Jen je zapotřebí rychle najít pro svá jablka využití.

Spadaná jablka

Foto: Pixabay

Kompostovat?

Jablka jsou organickým rostlinným materiálem, který je vhodný do kompostu. Není to ale tak úplně pravda, zejména co se již hnijících jablek týká. Pro ně je zapotřebí zvláštní péče, protože v klasické kompostové hromadě by tato jablka mohla způsobit pohromu. Za prvé by přilákala spoustu nežádoucího hmyzu a za druhé by se mohla stát zdrojem infekcí ve vaší zahradě. Pro nahnilá jablka si proto připravte kompostovou jámu. Vykopejte díru v zemi a do ní naházejte nahnilá jablka. Přikryjte je asi dvaceticentimetrovou vrstvou trávy a zahrňte hlínou. Tak zamezíte přístupu nechtěného hmyzu.

Jak takový kompost využít?

Takto připravený kompost je pro spoustu rostlin bohužel příliš kyselý. Můžete ho ale smíchat s dalším materiálem, který je naopak zásaditý – například s dolomitovým práškem nebo s dřevěným popelem. Další možností je napřesrok na této kompostové díře začít pěstovat plodiny, které jsou náročné na živiny, jako je například dýně nebo meloun.

Zdroj: https://vkurselife.com/2021/09/02/%D0%BD%D0%B5-%D0%B2%D1%8B%D0%BA%D0%B8%D0%B4%D1%8B%D0%B2%D0%B0%D0%B9%D1%82%D0%B5-%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B2%D1%88%D0%B8%D0%B5-%D1%8F%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%B8-%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B7/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!