Pěstování lanýžů je ohroženo. Může za to klimatická změna

Lanýž

Znáte nejdražší houby na světě? Určitě ano, jedná se pochopitelně o lanýže. Jejich cena šplhá mnohdy do závratných výšek. I proto se na světě setkáme s poměrně velkým množstvím pěstíren lanýžů. Právě ony budou mít poměrně velké problémy. Podle mezinárodní studie totiž budou světové oblasti pro pěstování lanýžů budou vysychat až o 50 % rychleji, než je tomu v případě ostatních míst. Studie vedená týmem vědců z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, kterou zveřejnil časopis Environmental Research Letters, také poukazuje na snížení produkce lanýžů a jejich citelné zdražení.

Klimatické modely hovoří jasně

Zmiňovaný mezinárodní tým odborníků v oblastech klimatologie, agrolesnictví a ekologie pracoval se dvěma desítkami klimatických modelů. Na jejich základě zjistil, že podmínky pro pěstování Périgordských (česky také černovýtrusých) lanýžů se změní, a to značně. Přijdou škody, jež budou markantní. Vždyť právě v tomto odvětví se generují desítky milionů eur. Segment zaměstnává statisíce lidí. Vědci analyzovali především teplotu, srážky a také množství vody v půdě v daných oblastech.

Foto: Pixabay

Ceny lanýžů poletí nahoru

Vysychat bude podle vědců plocha o rozloze přes 2 miliony km2, jež je vhodná právě pro pěstování zmiňovaných hub. Vysychat bude tato plocha o 50 % rychleji než ostatní. Pokles produkce by měl být zhruba 15% s tím, že ceny vyletí až o 36 % do konce 21. století.

Utajovaná místa pěstování lanýžů

Pěstitelé se pochopitelně bojí hlavně nelegálních sběračů, a tak zjistit místa, kde se legálně tyto houby pěstují, nebylo pro vědce vůbec jednoduché. Zajímavé je také vyjádření Daniela Oliacha z univerzity ve Španělské Lleidě, které uvádíme závěrem. Vědec hovoří jasně: „Pro přesné posouzení adaptační strategie na budoucí změnu klimatu je však třeba akcentovat rozdíly v očekávaném klimatu a tím pádem i produkci napříč regiony.“ „Zatímco v Evropě budou dopady klimatických změn na růst lanýžů pravděpodobně nejintenzivnější, předpokládaný nárůst letních srážek a pomalejší oteplování nad jihovýchodem Austrálie a Novým Zélandem pravděpodobně zmírní nedostatek vody a pomůže zvýšit produkci cenově dostupnějších lanýžů.“

Zdroje info: Protext ČTK, Studie Risk and reward of the global truffle sector under predicted climate change Env.

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.