Význam automatického zavlažování zahrad roste

Automatická závlaha

Snad každý majitel zahrady by chtěl, aby jeho pozemek hrál sytými barvami a dařilo se na něm nejen trávníku, ale i všem pěstovaným rostlinám, ovocným keřům a stromkům. Jenže v posledních letech, kdy panují především v letních měsících velká vedra a sucha, začíná být problém s nedostatkem vody. V některých oblastech se pak péče o zahradu notně prodražuje, případně zkrátka nelze po nějakou dobu záhony a trávu vůbec kropit. Jak si pomoci?

Proč zvolit automatické zavlažování?

V první řadě byste měli uvažovat o možnosti zachytávání dešťové vody. Tu pak můžete použít právě na svoji zahrádku, díky čemuž snižujete spotřebu vody z centrální sítě. Velkým pomocníkem se však stává také automatické zavlažování.

Jsou-li na soukromých zahradách instalované moderní závlahové systémy, dochází ve srovnání s manuálním zaléváním ke značným úsporám při spotřebě vody. Dokážou totiž efektivněji přivést tuto drahocennou tekutinu ke kořenům rostlin, takže pak nedochází k jejímu zbytečnému odpařování. To je případ takzvané kapkové závlahy.

Automatická závlahaFoto:  Správná zahrada.cz

Kapková závlaha

Kapková závlaha se už dlouhá desetiletí využívá v zemědělství. Vyplatí se však i v soukromých zahradách. Je-li kapkovací závlaha vhodně nainstalovaná, voda proudí přímo k rostlinám a do půdy v její těsné blízkosti. Tím je zapotřebí její menší množství. Kapková metoda je vynikající také pro zavlažování skleníku.

Rozprašovače vody

Automatické systémy lze aplikovat rovněž k zavlažování trávníku. V tomto případě se sníží množství vody tím, že se použijí rozprašovače vody. Vláha je pak rozprostřena rovnoměrně a jde o mnohem účinnější metodu nežli zkrápění trávníku pomocí obyčejné hadice či konve. Samozřejmě nelze opominout ani fakt, že automatické závlahové systémy šetří váš čas, který tak máte možnost věnovat jiným činnostem (nejen) na zahradě.

Náhledové foto:  Správná zahrada.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.