Jak na pěstování stévie

Stévie je nízkokalorická, ale přitom velmi sladká a také léčivá rostlinka. Pěstuje se doma, na zahradě či ve skleníku. V bylinkářství si můžete koupit i sušenou stévii. Rozšířila se k nám z Jižní Ameriky a u nás není příliš známá. V následujících řádcích bychom vám chtěli tuto bylinku představit a zároveň vám nabídnout pár informací o jejím pěstování.

Sladidlo stévie

Stévie sladká je výborným přírodním sladidlem. Sladit můžete jak nápoje, tak i vařená či pečená sladká jídla jako například moučník či marmeládu. Stévie obsahuje účinné látky steviosid a rebaudiosid. Pokud byste dali stejné množství cukru a stévie, zjistíte, že bylinka sladí 300x více než cukr. Oproti cukru má několik výhod – není tak kalorická jako cukr, neškodí zubům, ba naopak jim prospívá. Její sladká chuť se však od sladké chuti cukru, na který jsme zvyklí, odlišuje. Je jen otázkou času zvyknout si na toto nízkokalorické, tudíž zdravější sladidlo.

Použití stévie

Stévii sladkou doporučujeme použít místo cukru. Je výborným nekalorickým sladidlem do kávy, čajů a mnoha dalších jídel. Zlepšuje trávení a mírní pálení žáhy. Snižuje projevy cukrovky tím, že zvyšuje produkci inzulinu. Jako ústní voda či žvýkání listů pomáhá eliminovat zápach z úst, působí preventivně proti parodontóze i kazivosti zubů. Má antibakteriální a hojivé účinky. Používá se na štípnutí hmyzem, na hojící se rány, akné a ekzém. Snižuje únavu a touhu po cigaretách a alkoholu. V lékárnách si můžete koupit stévii tablety či stévii prášek nahrazující cukr.

Pěstování stévie

Stévie je trvalka, která může dorůst až 80 cm, u nás dorůstá kolem půl metru. Její drobné nenápadné květy jsou bílé barvy. U nás hnědá až černá semena dozrávají jen zřídkakdy. Pro její pěstování si připravte zahradní substrát s dostatečným množstvím humusu. Rostlinka je náročná na teplo, vyžaduje teplotu nad 25 °C, ideálním místem pro pěstování je tedy skleník. Můžete ji vysadit na slunné místo na záhon. Pokud teplota klesne pod 5 °C, rostlina vadne a podzimní mrazíky ji zcela zničí. Ideální teplota na přezimování stévie se pohybuje v rozmezí 8–14 °C. Substrát udržujte mírně vlhký a sestříhejte rostlinku na výšku asi 10 cm. Doporučujeme rostlinku na jaře přesadit do větší nádoby, kde obnoví růst.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.