Pečený bramborový salát. Neobvyklá, ale úžasná varianta

Pečený bramborový salát. Neobvyklá, ale úžasná varianta. Vánoční bramborový salát se dělá jednou v roce a každá rodina má svůj vlastní tajný recept. Někdy je také příčinou mnoha malých hádek mezi jednotlivými členy, kdy každému chutná trochu něco jiného, zvláště když se sejde rodina širší. Pokud připravujete bramborový salát i v jiné dny během roku nebo chcete na Vánoce vyzkoušet něco nového, báječným typem je salát z pečených brambor. Hodí se nejen ke smaženému kaprovi, řízku nebo klobáse, ale také ke grilovanému masu nebo rybě. Vyzkoušejte jej a obohaťte svůj jídelníček něčím novým a nevšedním.

Nejprve pečte

Vezměte asi 1 kg pěkných, stejně velkých brambor. Omyjte je a rozložte na plech s pečícím papírem. Potřete je olejem a vložte do trouby rozpálené na 200 °C. Pečte asi hodinu, záleží na velikosti brambor. Propečenost zkoušejte kovovou jehlou nebo naostřenou špejlí. Když jde hladce dovnitř i ven, máte upečeno. Brambory vytáhněte z trouby a nechte částečně vychladnout. Pak je oloupejte (nebo ne) a nakrájejte buď na kostičky nebo na větší kousky, které vypadají také zajímavě. Vložte je do mísy a jemně je pokapejte jablečným octem.

Foto: Pixabay

Udělejte zálivku

V misce si smíchejte 1,5 šálku (šálek je 225-250 ml) zakysané smetany, 0,5 šálku majonézy, přidejte sůl a pepř podle chuti, dosolit můžete i hotový salát, s přesolením to bude horší.

Krájejte a strouhejte

  • 150 g slaniny
  • 1větší cibuli, lépe červenou
  • 150-200 g čedaru

Slaninu nakrájejte nadrobno, cibuli na jemno buď na drobné kostičky nebo tenká půlkolečka, čedar(případně jiný výrazný sýr) nastrouhejte nahrubo.

Míchejte

Nyní nalijte zálivku na mírně vlažné brambory, přidejte slaninu, cibuli a sýr (část od každého si nechte můžete nechat na ozdobu). Salát důkladně, ale opatrně promíchejte a případně dochuťte solí, pepřem a octem. Po odležení jej znovu ochutnejte a případně dochuťte. Podávat můžete na zeleném salátu, ozdobené zbylou slaninou, sýrem a cibulí.

 

Zdroj: https://www.naskokvkuchyni.cz/recept-salat-z-pecenych-brambor-s-cervenou-cibuli-a-horcici/, https://www.toprecepty.cz/recept/30081-peceny-bramborovy-salat-teply/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/peceny-bramborovy-salat-recept-20240204.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)