Parní hrnec: Cesta k přípravě zeleniny se zachováním spousty vitamínů

Zeleninová směs s kuřecím masem

Příprava různých surovin tak, aby i po tepelné úpravě obsahovaly co největší množství vitamínů a jiných důležitých látek, se řadí mezi často diskutovaná témata. Ta většinou mívají jedno společné, a to konkrétně parní hrnec. Především zelenina v něm připravená chutná naprosto fantasticky a není okradena o ony potřebné látky. Jaký je tedy vlastně princip vaření na páře, proč si takový hrnec kupovat a jak ho vybrat? Přesně na ty a mnohé další otázky odpovíme v následujících řádcích.

Na jakém principu funguje parní hrnec?

Nic moc složitého. Jakousi hlavní část hrnce tvoří základna, do níž se nalévá voda. Na ní je umístěno hned několik nádob, v nichž se pokrmy připravují. Vynikající je u parního hrnce hlavně fakt, že vaříte v podstatě bez oleje. Vystačíte si s malým množstvím vody. Samotná zelenina i další suroviny navíc pustí šťávu.

Parní hrnecParní hrnec: Foto Radek Štěpán

Zachováte spousty vitamínů

Především díky optimalizované době přípravy jednotlivých pokrmů. Mnohé hrnce mají přímo funkci, která vitamíny pomůže ochránit. U modelu TEFAL VS400330 VitaCuisine CompactTEFAL VS400330 VitaCuisine Compact jde o funkci vitamin+. Podobnou funkcí disponuje ale také Russell Hobbs 19270 nebo Philips Avent 4v1.

Parní hrnecParní hrnec: Foto Radek Štěpán

Velikost a samotné nádoby jako velmi důležitý aspekt výběru

Při volbě parního hrnce berte v potaz také množství nádob, v nichž se pokrmy připravují. čím je jich více, tím větší množství jídel dokážete vykouzlit. Bez problémů zkombinujete klidně i maso a zeleninu. Stejně tak bývají mnohdy součástí samotného hrnce různé nádobky na šťávu, případně přípravu jakýchkoli tekutějších součástí pokrmů. Standardně hrnce disponují cca 2 až 4 nádobami. 

Příslušenství k parnímu hrnciPříslušenství k parnímu hrnci: Foto Radek Štěpán

Jaké funkce se vyplatí?

Mimo funkce vitamin+ určitě není od věci dbát také na přítomnost časovače a zvukové signalizace. Pokrmy tak budou připravené tak, jak mají. Vynikající je také LCD displej, na němž je průběžně všechno důležité zobrazováno. Zapomenout nelze ani na udržování teploty. Tu dokáže držet parní hrnce po určitou dobu konstantní třeba na i kolem 60 minut. Vynikající je u mnohých modelů také odnímatelné dno.    

Zeleninová směs s kuřecím masemZeleninová směs s kuřecím masem připravená v parním hrnci: Foto Radek Štěpán

Koupit se dají dražší levnější modely

Ty nejdražší se cenově pohybují kolem 4000 korun. Kvalitní si ale koupíte klidně i za nějakých 800 korun.

Zdroje info: zena-in.cz, tefal.cz, eta.cz

Zeleninová směs s kuřecím masem připravená v parním hrnci: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.