Pažitka: návod, jak pěstovat a sklízet tuto užitečnou bylinku

Pažitka

Pažitka má mnohé využití v kuchyni a také spoustu zdravotních přínosů. Její pěstování není náročné, což je jen další bonus. S pěstováním se dá začít kdykoli na jaře nebo i na podzim. Vysoké letní teploty by mohly způsobit to, že pažitka nevyklíčí. S pěstováním začínáme uvnitř, teprve poté, co pomine nebezpečí mrazu, můžete pažitku přemístit do zahrady. Nebo ji jednoduše po celou dobu pěstovat v interiéru.

Klíčení rostliny

Klíčení může trvat i několik týdnů, takže pokud pažitku vysadíte přímo do zahrady, neděste se, když se dlouho nic neděje. Ideální teplota pro klíčení je 15 až 21 °C. Pro pažitku je vhodné slunné stanoviště, roste ale také v částečném stínu. Správný růst je zajištěn bohatou půdou, která dobře propouští vodu. Vhodné je přidat do půdy kompost. Semínka sejeme do hloubky maximálně 1 cm.

Pažitka květ

Foto: Pixabay

Péče o pažitku

Pažitka dokáže tolerovat krátkodobé sucho, nicméně je dobré ji zalévat, abyste dosáhli co největší úrody. Pokud je sluneční světlo příliš silné a zálivka nedostatečná, projeví se hnědnoucími listy – a je otravné odstraňovat hnědé listy mezi těmi zelenými. K zachování vlhkosti je vhodné použít mulč – ten navíc zabrání růstu plevele. Pokud vaše rostlina produkuje jen chabé a tenké listy, bude vhodné zavést hnojiva.

Pozor na samovolné šíření

Pažitka je sice užitečná rostlina, může se ale šířit nekontrolovaně. Jakmile vykvete, je dobré květy odstranit (můžete je podávat na talíři, jsou totiž jedlé a navíc krásné, takže ozdobí každý pokrm), než začnou rozšiřovat semena po celé zahradě. Pokud toužíte po jejich rozmnožení, můžete tak udělat rozdělením keře.

Sklízení pažitky

Asi 60 dní po zasetí můžete začít pažitku sklízet. Pažitku sklízíme odříznutím asi 2,5 cm nad půdou. Sklízet můžeme asi čtyřikrát za sezónu, výhodná je ale pravidelná sklizeň, kdy si odřežete pouze tolik pažitky, kolik zrovna potřebujete. Květy chutnají nejlépe hned poté, co se rozvinou – měly by mít jasnou a plnou barvu.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/chives

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!