Neplodí vám morušovník? Jak na pěstování moruší

Moruše

Morušovníky nesou sladké ovoce, které svým vzhledem připomínají maliny nebo i ostružiny. Jsou bohaté na celou řadu vitamínu – například vitamín C. Obsahují taktéž spoustu antioxidantů. Z těchto plodů si můžete vytvořit prakticky cokoliv – od marmelády až po kompoty. Barva plodů je typicky červená až černá, vyskytuje se také v bílé. Moruše mají sladkokyselou chuť a můžete je konzumovat stejným způsobem jako maliny nebo ostružiny.

Původ rostliny

Morušovníky pocházejí z Asie, avšak v České republice se pěstují již velice dlouho. Tyto stromy mohou růst do výšky 15-18 metrů a dosáhnout mohou až dvě stě let stáří. Rozměry tohoto stromu napovídají, že budete potřebovat poměrně velký prostor. Daří se jim zejména v teplých oblastech (průměrná roční teplota nad 8 °C).

Umístění rostliny

Morušovník potřebuje slunné stanoviště – naopak se jim nebude dařit tam, kde je příliš mokrá a chladná půda. Kolem stromu nechte dostatek místa. Vadí jim kořeny jiných dřevin, proto ostatní stromy pěstujte ve vzdálenosti alespoň 5 metrů od morušovníku. Stromky sázejte na podzim nebo na jaře.

Vysazení rostliny

Před vysazením namočte kořeny na pár hodin do vody. Stromek zasaďte do hluboké jámy a spolu s opěrným kůlem dobře usaďte a zahrňte zeminou. Mladé morušovníky je potřeba střechovitě zkrátit, starší stromy již prořezávání nepotřebují. První úrody se dočkáte ve třetím nebo čtvrtém roce po vysazení.

Moruše

Sklizeň morušovníku

Nejlépe uděláte, když budete plody sbírat setřásáním na nataženou fólii. Avšak ovoce dozrává postupně a bude opadávat samo. Proto je vhodné tomu přizpůsobit půdu pod stromem. Nasaďte pod strom trávu, udržujte ji krátkou. Opadané ovoce tak snadno najdete a navíc zůstane čisté. Opadané ovoce nevydrží příliš dlouho, takže jej zpracovávejte postupně a co nejdříve.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!