Jak na řez zlatice?

Zlatice je dřevina, která již velmi brzy na jaře obrůstá nádhernými žlutými květy. Tento keř má vzpřímený nebo převislý vzrůst. Rod, do kterého patří zahrnuje celkem 7 druhů, z nichž pouze jeden je původem z jihovýchodní Evropy a zbylé z východní Asie. Aby váš keř prospíval a rostl, je důležité ho pravidelně prořezávat.

Co je na řez potřeba?

Pokud chcete zlatici prořezat, budete k tomu potřebovat několik nástrojů. Základem jsou ostré zahradnické nůžky a pákové nůžky, které mají jednoduchý převod. Hodit se vám bude také rýč a konev plná vody. Na řez si počkejte po odkvětu. Když keř prořežete ihned po odkvětu, bude mít dostatek času, aby se do příští sezony vzpamatoval a vytvořil vyzrálé výhony. Prořezávejte tedy někdy v druhé polovině května – do podzimu se vytvoří letorosty.

Jak provést řez?

Po odkvětu můžete keř libovolně zkracovat – seříznout můžete dlouhé větve i postranní níže rostoucí mladé výhony. Protože je možné sestřihávat keř natolik, můžete získat požadovaný tvar i velikost keře. Pokud netrváte na tom, aby váš keř měl určitý tvar, můžete jej prostříháním jen prosvětlit. Začínejte odstřihnutím nemocných nebo poškozených větví.

Zlatice

Kde zlatice roste?

Zlatice (forsythia) miluje slunce. Pokud jí vyberete slunné stanoviště, bude nejradši. Prospívá jí ovšem i polostín. Na půdu není nijak náročná, stačí jí, když je půda propustná a nepříliš suchá.

Pozor na nevhodný řez

Nevhodné načasování řezu může způsobit, že příští rok nebudete mít žádné květy. To znamená, že není vhodné je řezat ještě před kvetením, ani dlouho po něm. Skutečně počkejte, až zlatice odkvete. Pokud chcete odřezat hlavní větve, pak je odřízněte 5 cm nad zemí – přitom je důležité, abyste ponechali minimálně polovinu, nejlépe však dvě třetiny hlavních větví.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!