Několik tipů na uchování česneku

Uchování česneku

To, že česnek léčí, věděli už ve starověku a neobejde se bez něj žádná hospodyňka ani nyní. Jak ale na uchování česneku na zimu? Česnek není příliš náročný, avšak nesprávné uchování např. medvědího česneku, může jeho životnost zkrátit. Způsobů uchování česneku je spousta například uchování česneku v soli, uchování česneku v mrazáku a další.

Kdy česnek sklízet?

Nejlepší volbou je skladovat čerstvý česnek, který si i sami vypěstujeme a sklidíme. Ideální doba na sklizeň česneku je přelom léta a podzimu. Důležité je sklidit česnek dříve než přezraje, jinak se po přezrání začnou stroužky oddělovat a tím pádem i špatně sbírat. Máme dvě odrůdy česneku. Tou první jsou paličáky s charakteristickým kroutícím se květním stvolem a pacibulkami s lehce fialovými stroužkami česneku.  Druhou odrůdou jsou nepaličáky, které právě pacibulky netvoří a typickou barvou tohoto druhu je bílá.

Česnek a uchování pomocí sušení

Abychom mohli česnek dlouhodobě uskladnit, je třeba jej pořádně usušit. Jedině tak dosáhneme u česneku výrazné chuti i aroma. Pro sušení vyhraďte česneku suché a stinné místo jako garáž, kůlna nebo sklep. Česnek můžete buď rozprostřít jeden vedle druhého, nebo ho svázat do svazků a zavěsit na určené místo. Ideální teplota je  13°C až 18°C. Nikdy však česnek nesušte na přímém slunci, mohlo by totiž dojít k přesušení a ztrátě aroma. V případě sušení ve sklepě, dejte pozor na vlhkost, ta by neměla přesáhnout 60%.  Máte-li možnost, zavěste česnek do výšky třeba na regál.

Lednice či mrazák

Každý si nemůže dovolit skladovat česnek ve velkém. A proto existují i další možnosti jak třeba oblíbený medvědí česnek uchovat. Využít můžete třeba svou lednici. Avšak česnek, který je dlouhodobě v chladnu a vyděláte ho do pokojové teploty, začne znovu klíčit. Proto z lednice nevydělávejte větší množství, než potřebujete. Aby česnek dlouho vydržel, je lepší zvolit uchování vyloupaného česneku, který dáte do dobře uzavíratelné sklenice.  Pokud vám vyhovuje ani jedna z možností je tady ještě jedna poslední a to zamrazení česneku. V tomto případě česnek oloupejte nebo nastrouhejte a dejte do sáčku v mrazáku.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.