Domácí sklizeň žampionů v lednu. Žádný problém

Sadba žampionů

Milujete žampiony a nedokážete si to bez nich v kuchyni představit? Není divu, tyto skvělé houby mají multifunkční využití a lze je sklízet prakticky kdykoli v roce. Tedy v případě, že si pořídíte sadbu a budete se jí věnovat. Malé kousky můžete obalovat, větší se použijí do omáček. Záleží jen na vás a vaší chuti. Sadbu žampionů není problém sehnat kdykoli v průběhu roku a začít pěstovat. Standardně dokáže přinést až 3 kg žampionů. Jen je nezbytné dodržet ty správné podmínky. Jaké? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Teplota v místnosti je velmi důležitá

Neprorostlý žampiónový substrát je nutné uložit v místnosti, kde se bude teplota pohybovat mezi 20 až 24 °C. Počítat v tomto případě můžete s tím, že substrát zvládne prorůst mycelium za nějakých 18 až 20 dní. Budete-li teplota nižší, pak se samozřejmě zbrzdí adekvátně také růst. Prorostlý substrát poznáte podle toho, že na něm bude patrné mycelium bílošedé barvy. Igelit a kostce je zapotřebí seříznout a udělat postranní mantinely zhruba o šířce 3 cm. Poté se povrch nakypří cca do hloubky 2 cm vidličkou a urovná. Pak už se zakryje zeminou.

Sadba žampionů

Potřebná vlhkost jako základ

Pozor na neustálou vlhkost zeminy. Test si uděláte jednoduše. Stačí ji zmáčknout v ruce. Měli byste vytlačit cca okolo 5 kapek vody. Teplota by nyní po pokrytí zeminou měla být stále od 20 do 24 °C. Voda při zalévání by neměla proniknout až do substrátu. Jinak není od věci do kostky zapíchnout špejle a na ně položit igelitový pytlík. Dojde tak k menšímu odpařování.

Další postup je jednoduchý

V momentu, jak se podhoubí proroste do 2/3 objemu krycí zeminy, je třeba zeminu prohrabat. Smísí se více a méně prorostlé plochy. Po prohrabání je třeba nechat sadbu o stejné teplotě, tedy 20 až 24 °C. Mycelia postupně srostou. Pak už se kostka přenese do místnosti s teplotou od 14 a´do 18 °C a skončí zalévání. Cca za nějaký týden se objeví drobné houbičky. Ty se zalévají, až dosáhnou velikosti od 1 do 2 cm. Stejně se postupuje u dalších vln plodnosti přicházejících po nějakých 7 dnech.

Žampiony

Neodřezávat, ale vykrucovat

Přesně tak, určitě houby jemně vykrucujte, aby se neporušilo okolí. Jinak žampiony nepožadují po celý pěstební cyklus světlo. Hlavně je třeba zamezit přístupu hmyzu. Pozor také na to, aby se substrát ohřál na teplotu přesahující 30 °C. Jinak po vyplození není problém substrát použít pro pěstování jiných plodin.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.