Nejvyšší čas pro bezový sirup: Výroba je jednoduchá

Bezový sirup

Léto už se přihlásilo o slovo a teploty atakující 30 °C už nejsou žádnou výjimkou. Dopřát si v takovémto parnu skvělého osvěžení určitě stojí za to. Optimální volbou je bezový sirup smíchaný s ledovou vodou, která je ještě více ochlazována prostřednictvím ledu. Pokud si navíc tento sirup vyrobíte doma, není co řešit. Nic složitého na tom není, což se ostatně dozvíte i v následujících řádcích, kdy se na výrobu této jednoduché domácí speciality zaměříme.

Vydejte se na bezinky

Nůžky s sebou, jde se na věc. Optimální doba pro sběr květů je právě nyní a už až tak dlouho nepotrvá. Černý bez kvete podstatě do druhé poloviny června, déle jen ve výše položených oblastech. Květy musejí být zkrátka pořádně rozvité a patrné na nich budou samozřejmě i stopy pylu, jehož na květech bude hodně. Pozor si pouze dejte na to, aby na květech nebyly mšice. Dostanou se prakticky všude, nicméně většinou jde o mšice černé, jež jsou na bílém podkladu květů poměrně znatelně patrné.

Bezinkový keř

Bezinky

Foto: Radek Štěpán 

Jednoduchý a vcelku rychlý sirup

Už máte nasbíráno? Na jednu dávku sirupu vám bude stačit 40 květů standardní střední velikosti a dále:

  • 100 gramů kyseliny citrónové,
  • 4 středně velké citrony,
  • 2 kg cukru, optimálně krystalu či třtinového,
  • 2,5 l vody.

Koš s bezinkovými květy

Bezinky

Foto: Radek Štěpán 

Určitý čas to zabere

Zapotřebí je předem převařit zmiňované množství vody. Právě v ní se budou květy bezinek po dobu 24 hodin máčet. Spolu citronem a kyselinou citronovou. Pokud je vše hotovo, 24 hodin uplyne, všechno scedíte a následně se začíná vařit. Voda se přivede k varu a následně by se její teplota měla pohybovat kolem 80 °C. Pak už budete pomalu přisypávat cukr. V případě třtinového ještě směs trochu ztmavne. Po rozpuštění cukru lze nalévat do připravených lahví. Ty necháte ochladnout a poté uskladníte na chladném místě, optimálně v lednici. Tady sirup vydrží klidně už do příští sklizně bezinek. Tedy pokud ho nevypijete.

Hotový sirup

Foto: Radek Štěpán 

Náhledové foto: Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.