Rostliny odpuzující hraboše

Myš

Hraboš polní (Microtus arvalis) je malinkaté zvířátko, které svým vzhledem připomíná myš. Na rozdíl od ní se ale živí čistě bezmasou stravou. Na jedné straně dokáže zničit spoustu listů a stonků planých rostlin a plevel, na straně druhé si ale nevybírá, a tak si pochutná i na rostlinách, které si pěstujete. Pochutnává si na těch částech rostlin, které se vyskytují těsně nad povrchem. U nás ho můžeme najít na 90 % veškerého území České republiky.

Prevence

Lepší, než se hraboše zbavovat, je zavést taková opatření, která povedou k zamezení jeho rozšíření ve vaší zahradě. Mezi tato opatření patří především pořádek na zahradě – odstraňte veškeré spadané listí, ovoce, staré komposty, zarostlé kouty a další místa, kde by se hraboš mohl schovávat. Pokud se budete chtít zbavit hrabošů nebo jim zabránit ve vstupu na vaši zahradu, pěstujte taková zvířátka, která se jimi živí – může jít o ježky nebo užovky.

Hadník

Hadník je zařízení, které je tak trochu podobné kompostu. Patří do něj ale takový biologický kompost, který byste do klasického kompostu nedali. Hadník má za úkol přilákat hady a další užitečné živočichy, kteří pak budou hubit hraboše.

MyšFoto: Pixabay

Které rostliny mohou hraboše odpuzovat?

Pokud již hraboše na své zahradě máte a rozhodli jste se pro humánní řešení, pak hadník ani jedy nepřipadají v úvahu. Zbavit se hrabošů, hryzců ani krtků není nikterak jednoduché. To, co zabere, se začas ohraje, a tito škůdci se opět vrátí. Podle tradičních receptur, jak se jich zbavit, patří vysazení určitých druhů rostliny na vaší zahradě. Mezi ně patří pryšce, řebčíky, afrikány, laskavec, česnek. Ty by měly tyto škůdce odpuzovat.

Aromatické látky

Jiní zahradníci přísahají na aromatické látky nebo akustické odpuzovače. Ty si můžete připravit ze starých PET lahví, konzerv, z větviček či hader napuštěných petrolejem. Mezi aromatické látky, které by vás měly zbavit hrabošů, patří také syrečky, psí trus, psí chlupy, cigaretové nedopalky či vlasy.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!