Nejčastější problémy při pěstování aloe – jak si poradit s hnědými listy nebo jejich žlutými špičkami

Aloe

Nejčastější problémy při pěstování aloe: Aloe vera je jednou z nejoblíbenějších rostlin pokojovek. Má totiž mnoho užitečných vlastností, a proto je často nazývána jako „domácí lékař“. Přestože je aloe vera považována za nenáročnou rostlinu, může při nevhodné péči trpět různými problémy.

Jedním z problémů, kterými se při pěstování aloe vera můžete setkat, je změna barvy listů. Pokud jsou listy šedivé s načervenalým odstínem, znamená to, že rostlina trpí stresem. To se může stát, když je aloe umístěna na velmi slunném místě po předchozím pobytu ve stínu. Tento problém můžete vyřešit vrácením rostliny na její obvyklé místo, na kterém se listy opět zazelenají.

Nebezpečná hniloba kořenů

Dalším problémem, se kterým se můžete setkat, je hniloba kořenů. Toto je poměrně závažné onemocnění, které způsobuje bakteriální infekce. Jakmile se objevují, rychle vyvolává opadávání listů, řídnutí kořenového krčku a dokonce hnilobu celého kmene. Příčinou tohoto onemocnění je příliš hojné zalévání. Aloe není třeba zalévat příliš často , protože uchovává vlhkost ve svých dužnatých listech a ve stonku. Zalévání by mělo být prováděno až ve chvíli, kdy je půda zcela suchá. Nejlepší možností, jak se zbavit hniloby kořenů, je přesadit aloe do nové půdy a začít ji zalévat teprve po 3 týdnech.

Aloe vera

Foto: Pixabay

Když má aloe hnědé listy

Třetím problémem jsou hnědé listy. Ztmavnutí listů může být způsobeno nadměrnou vlhkostí nebo jednoduše tím, že jsou staré a připravené k opadnutí. Stačí je odstranit, abyste vytvořili místo pro nové listy.

Čtvrtým problémem jsou zažloutlé špičky listů. Důvodem může být špatné vstřebávání živin z půdy. V tomto případě pomůže hnojení nebo přesazení o nového substrátu, který by měl být předem pohnojen.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-jedna-ze-zazracnych-lecivych-rostlin-si-u-nas-moc-nelibuje-presto-ji-lze-uspesne-pestovat-40315678, https://eshop.alfafit.cz/clanek/jak-pestovat-aloe-vera-100-osvedcene-tipy-na-pestovani/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)