Pěstování cuket není složité, ale vyhněte se několika chybám

Cukety

Cukety patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, se kterou lze v kuchyni kouzlit na sto způsobů. Navíc ji můžete sklízet celé léto až do podzimních dnů. A pokud ji odříznete s delším stonkem, můžete ji uskladnit do sklepa, kde vám vydrží poměrně dlouho. Abyste se těšili z bohaté úrody, vyhněte se několika chybám. 

Správná doba výsadby je zásadní

Jelikož jsou cukety citlivé na chlad, je důležité počkat s jejich výsadbou až po zmrzlých, nejlépe však na konec května. Můžete vysévat semena přímo na záhon, ale také si můžete předpěstovat sazenice. Ještě nyní však můžete sazenice cuket předpěstovat. Stačí jim tři týdny, poté je umístěte na záhon. Déle je doma nenechávejte kvůli kořenovému systému, který byste při vytahování z květináče mohli poškodit. 

Správné umístění cuket

Je třeba však myslet také na to, že cukety potřebují dostatek prostoru, ale i slunce, aby správně rostly a plodily. Při výsadbě nebo před výsevem semen, mezi nimi nechte prostor 50 až 80 centimetrů. Cuketa potřebuje mírný rozestup, aby k nim proudil vzduch, který zabrání vzniku plísní. Určitě také volte slunné místo, protože cukety mají rády teplo. Co rostliny cuket nemají rády, tak je písčitá, těžká a jílovitá půda. Vzdušná půda s vysokým obsahem živin pro ně bude ideální. Před výsadbou či vysetím obohaťte zeminu o uzrálý kompost. 

cukety
Foto: Pixabay

Zalévání cuket

Co se týká zálivky, buďte obezřetní, abyste vodu nenalévali na listy. Mokré listy slunce spálí a rostlina poté hůře plodí. Pokud chcete zalévat každý den, aplikujte vodu ke kořenům ráno a večer. Avšak je také možné cukety zalévat jednou za dva dny, a to vydatně. Pozor si dávejte v parných dnech, aby cukety nevysychaly. Půdu kolem cuket nikdy nepřemokřujte. 

Odřezávejte cukety průběžně

Je tedy jasné, že cukety se mají odřezávat čistým a ostrým nožem. Nikdy plody nekruťte nebo netrhejte, mohli byste poškodit rostlinu. Jakmile plody dosáhnou přibližně dvaceti centimetrů, odřízněte je. Cukety dozrávají postupně, a to několik plodů týdně. Také myslete na to, že velké plody cuket již nejsou tolik dobré. V případě, že se vám cukety rozrostou až příliš, můžete opatrně odříznout některé listy. Rostliny pak budou také více plodit.   

Zdroj: https://shop.culinabotanica.cz/rady-tipy/jednoduchy-navod-na-pestovani-cuket/, https://cuketa.eu/pestovani-cuket/

Náhledové foto: Pixabay

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)