Mdlé kuličky nevalné chutí: Čerstvý kupovaný hrách se nevyplatí, vsaďte na levnější alternativu

Čerstvý hrášek

Šli jste v supermarketu okolo regálů se zeleninou a zaujaly vás lusky s hráškem? Aby ne, vždyť čerstvý hrách se v obchodech objevuje poměrně sporadicky, a to většinou právě na jaře. Prakticky pokaždé se totiž najdou lidé, kteří jej koupí. Zrovna ideální volba to ale není. Nejčastěji se totiž setkáváme s kuličkami nevalné chuti, které spíše dobře vypadají, než že by vám nabídly nějaký gastronomický zážitek. My jsme vyzkoušeli čerstvý hrášek přímo z tržnice, nicméně výsledek byl stejný. Bohužel. Proč tomu tak je a jaká existuje alternativa? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Nekvalitní přezrálý hrášek

Mnohdy je možné poznat hrášek, který nebude chutnat, již na první pohled. Lusky jsou potlučené a často poměrně nepřirozeně nadité. Čím je lusk silnější, tím existuje větší pravděpodobnost, že budou hrášky přezrálé a fakticky nejedlé. Bohužel i s takovými lusky se často setkáváme. My jsme jich měli v sáčku po nákupu hned několik.

Čerstvý hrášekPřezrálý kupovaný čerstvý hrášek: Foto Radek Štěpán 

Expresní změna cukrů na škroby

Další poměrně důležitý aspekt týkající se právě hrachu. Když se lusky hrachu na poli natrhají, cukry v hrášku se přemění ve škrob. Za pouhých 24 hodin se z cukrů stanou škroby a chuť tradičně vynikajících kuliček sklizených přímo z keříků, se změní. Není nijak příjemná a s chutí čerstvých plodů se nedá srovnávat. V obchodě rozhodně tráví lusky poměrně dlouhou dobu. U trhovců tomu může být jinak. V našem případě tomu tak ale nebylo.

Mražený hrášek je chutnější

O mražených potravinách kolují různé polopravdy a mýty. V případě mraženého hrášku si můžete být jistí, že by měl chutnat lépe než čerstvý zakoupený v obchodě. Věci se mají tak, že se totiž čerstvě sklizený hrášek prakticky okamžitě zamrazí a jeho chuť není nijak degradována. Tím pádem je vynikající. Pokud si tedy chcete vychutnat hrášek a nemáte vlastní zahradu, stojí za to i ten mražený.

Zdroje info: Autor, https://pubs.acs.org/doi/10.1021/jf60114a014

Kupovaný čerstvý hrášek: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.