Nebezpečný cholesterol ve vejcích jako dávno vyvrácený mýtus

Vejce

Víte, jaká potravina nemůže ve vaší lednici chybět? Jasně, odpověď mnohých z nás bude jednoznačná. Vejce. Právě ono dokáže prakticky vždy zachránit situaci, když je hlad nebo chuť. Použití vajec je multifunkční. Dají se jenom uvařit, případně si dáte skvělou vaječinu, nebo se přidají do buchet, pečiva nebo čehokoli jiného. Vejce jsou superpotravinou, kolem které se točí spousta zajímavostí. Jakých? To vám prozradíme v tomto článku.

Superpotravina po níž se netloustne

Hledat nejvýživnější potraviny na světě není problém. Vejce splní veškerá kritéria. Logicky. Ostatně, kdybychom vejce nevzali slepicím, vznikl by v něm nový život, respektive kuře. Co vlastně všechno vejce obsahuje? Jedná se především o:

  • vitamíny A, E, B5, B12, B2 či vitamin D,
  • kyselinu listovou,
  • selen,
  • vápník,
  • zinek,
  • fosfor
  • a mnohé další látky.

Na tloustnutí můžete také zapomenout. Vejce obsahuje jak bílkoviny, tak i zdravé tuky a umí zasytit na delší dobu. A energetický obsah? Pouhých 77 kalorií.

Vejce

Jak se pozná čerstvé vejce?

Obecně se uvádí, že čerstvé vejce nesmí být starší než 9 dnů od samotné snášky. Trvanlivost vajec se pohybuje okolo 28 dnů od snášky. Jak toto datum zjistit. V obchodě si prostě odečtete 28 dnů od deklarované minimální trvanlivosti. Poté, co uplyne oněch 9 dnů, doporučuje se vejce používat už jen k pečení či vaření.

Vejce

Hnědá, nebo bílá skořápka?

Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč jsou vejce ryze bílá a hnědá? Důvod dvou barev je prostý. Bílá vejce snáší slepice s bílým peřím a hnědá ty mající hnědou barvu, případně slepice kropenaté. Tmavá vejce mají pevnější skořápku. Jinak je zajímavé i zbarvení žloutku. Odstín se odvíjí hlavně od složení krmiva. Žloutek by měl být skutečně sytě žlutý.

Vejce

Cholesterol není nebezpečný

V dobách minulých se konzumace vajec omezovala, pro vysoké dávky cholesterolu. Dnes je situace úplně jiná. Vejce totiž ve skutečnosti krevní cholesterol nezvyšují. Lidský organismus si ho v játrech produkuje sám. Jestliže si vejce dáte, jeho přirozená výroba se značně omezí. Jinak vejce zvýší takzvaný dobrý cholesterol označovaný jako HDL. Ten je ideální pro náš kardiovaskulární systém.

Vejce

Lepší mysl a dobrý zrak

Vajíčka dodávají do těla cholin. Jedná se o velmi důležitou živinu, která se tradičně váže na vitamín. Cholin se podílí na produkci takzvaných signálních molekul v mozku. Jinak pomáhají vejce dobrému zraku. Obsahují totiž zeaxantin a lutein.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.