Kouzla s obyčejným octem: Pomůže v mnoha ohledech

Ocet

Úloha octa v domácnosti je neoddiskutovatelná. Máme ho ve skříňce všichni a používá se primárně na vaření. Dodává totiž tolik potřebnou kyselost, již často potřebujeme. Určitě ale nejde jen o jediné využití octa. Už naše babičky ho měly v zásobě, protože se hodil na spoustu různých věcí. Jakých? To vám prozradíme v následujících řádcích. Některá využití jsou skutečně pozoruhodná.

Zachrání maso i vejce

Chcete, aby vám maso vydrželo delší dobu? Pak ho jednoduše jemně potřete octem. Když budete navíc maso dusit a přidáte pár lžic octa, nesrazí se tolik jako tradičně. Výborný je také octový trik při vaření vajec. Dvě polévkové lžíce přidané do vody zabrání tomu, že by vajíčka mohla začít praskat. I loupání bude následně jednodušší, uvidíte. A co taková ztracená vejce? Stačí dvě lžíce octa přidané do vody a máte skvělou pochoutku.

Vejce

Foto: Pixabay

Ocet jako univerzální uklizečka

Potřebujete rozpustit mastnotu? Ocet to zvládne. Stejně tak odstraní i skvrny způsobené rzí, blátem, případně dokonce červenou řepou. Vynikající je třeba pro eliminaci usazenin ve váze. Ideální je do vázy nasypat tvrdou rýži a nalít ocet. Vše se nechá chvilku působit, následně se s vázou trochu zaštěrchá a rýže odstraní zbytky usazenin. Jinak s octem také skvěle vyleštíte sklo, drahokamy a sanitu. Špína půjde pryč i z kůže. Sedačky i kabelky budou vypadat jako nové. Ocet jinak umí odstranit i pach z bot, lednice či koše.     

Ocet

Foto: Pixabay

Zbaví vás lupů a bradavic

Působení mnohých šamponů proti lupům je minimálně diskutabilní. Navíc jsou neskutečně drahé. Často stačí obyčejná octová voda a lupy postupně zmizí. Vlasy se budou lesknout. Jen je pak třeba ještě použít šampon, aby zmizel pach. Výborný je ocet na kuří oka a bradavice, pomáhá i při bodnutí hmyzem.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.